"Była ostatnim świadkiem eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrück". Elżbieta Kuta wspomina Wandę Półtawską

"Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotykać się z Panią Doktor, odbywać niekiedy długie rozmowy, wysłuchać Jej rad i przemyśleń, jesteśmy teraz świadkami Jej życia, co zobowiązuje nas do kontynuowania Jej posłannictwa i przekazywania tej wiedzy następnym pokoleniom" - napisała prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück Elżbieta Kuta wspominając zmarłą Wandę Półtawską. 

2023-10-25, 14:30

"Była ostatnim świadkiem eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrück".  Elżbieta Kuta wspomina Wandę Półtawską
Wanda Półtawska zmarła w środę, na kilka dni przed swoimi 102. urodzinami. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

"W nocy 24/25 października 2023 roku, na kilka dni przed 102. urodzinami 2 listopada, zmarła w Krakowie dr Wanda Półtawska, ostatni Świadek eksperymentów pseudomedycznych wykonywanych w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Prezes Honorowy naszego Stowarzyszenia" - napisała prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück Elżbieta Kuta w środę na stronie internetowej tego stowarzyszenia.

Półtawską określiła jako "niezłomną, silną". "Stała na straży prawdy, ochrony życia od poczęcia aż do śmierci, była wierna naukom św. Jana Pawła II, swoją wiedzą, przemyśleniami dzieliła się i przekazywała kolejnym pokoleniom" - dodała Kuta.

Obowiązek kontynuowania posłannictwa Wandy Półtawskiej

Zwróciła uwagę, że Półtawska spotkała wielu potrzebujących jej pomocy - jako lekarza psychiatry, pocieszyciela, nauczyciela, przyjaciela.

"Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotykać się z Panią Doktor, odbywać niekiedy długie rozmowy, wysłuchać Jej rad i przemyśleń, jesteśmy teraz świadkami Jej życia, co zobowiązuje nas do kontynuowania Jej posłannictwa i przekazywania tej wiedzy następnym pokoleniom" - oceniła prezes podkreślając autorytet zmarłej.

REKLAMA

Jak wspominała, 22 września 2023 w Krakowie Wanda Półtawska spotkała się z finalistami XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Polskie Więźniarki w Ravensbrück" - było to ostatnie publiczne spotkanie Półtawskiej, trwało ponad cztery godziny.

Czytaj także: 

"Będzie przy nas zawsze". Elżbieta Kuta wspomina Wandę Półtawską

"Jeszcze trudno w to uwierzyć, że przechodząc przez krakowski rynek, nie zobaczymy światła w oknach na ostatnim piętrze kamienicy na rogu Rynku i ulicy Brackiej – a na czwarte piętro już się nie wyspinamy, aby Ją odwiedzić, myśląc jak Pani Doktor miała siłę pokonać tyle schodów…" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia, gdzie jest zdjęcie z 101. urodzin zmarłej.

Półtawska miała mówić, że urodziła się w Dzień Zadusznych, który nie jest dniem na składanie życzeń, ale na wspominanie i modlitwę za zmarłych.

"Pożegnanie? Nie, Pani Doktor będzie przy nas zawsze…A na corocznych koncertach »Siła Miłości« znowu usłyszymy jej głos… i ten przejmujący wiersz pt. »Odejście« Zofii Pociłowskiej-Kann, obozowej koleżanki, więźniarki KL Ravensbrück" - stwierdziła Kuta.

REKLAMA

Czytaj także: 

Wanda Półtawska. Przypominamy niezwykłą biografię wielkiej Polki

Wanda Półtawska zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie. Była lekarzem psychiatrą, współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II. Przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego.

W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze.

17 lutego 1941 r. została aresztowana. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe (podobóz Ravensbrück), gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego.

REKLAMA

Posłuchaj

Lekarka, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, obrończyni życia i współpracowniczka Jana Pawła II, Dama Orderu Orła Białego. W Krakowie zmarła dziś Wanda Półtawska - relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak – autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie.

PAP, IAR/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej