Program "Bezpłatne leki" wielkim sukcesem. Minister zdrowia podała, ile wyniosły oszczędności pacjentów

Program "Bezpłatne leki" to wielki sukces, tylko we wrześniu oszczędności pacjentów wyniosły 200 mln zł - podkreśliła w piątek w TVP Info minister zdrowia Katarzyna Sójka. Przypomniała, że od 1 września osoby przed 18. rokiem życia i te, które przekroczyły 65 lat mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki.

2023-11-03, 21:00

Program "Bezpłatne leki" wielkim sukcesem. Minister zdrowia podała, ile wyniosły oszczędności pacjentów
Katarzyna Sójka: program "Bezpłatne leki” to wielki sukces. Foto: Shutterstock.com/megaflopp/Forum/Adam Chelstowski

- Największy sukces to oczywiście bezpłatne leki, które od 1 września funkcjonują i pacjenci korzystają z tego programu - powiedziała Sójka, dodając że w portfelach pacjentów tylko we wrześniu zostało 200 mln zł.

Lek na nowotwór piersi z pełną refundacją 

- Ważną informacją jest, że Trastuzumab derukstekan - lek dla pacjentek z nowotworem piersi - od 18 września w pewnym pomostowym finansowaniu był dostępny za darmo, a od listopada jest to jeden z leków, który otrzymuje pełną refundację - zauważyła.

- Praca Ministerstwa Zdrowia i departamentu, który zajmuje się refundacją leków, to praca na bieżąco; to jest pewien proces, aby każdy lek mógł uzyskać refundację - dodała.

Darmowe leki 

Od 1 września dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65. rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia.

REKLAMA

Pacjent może otrzymać lek z wykazu bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Warunkiem jest m.in. to, by lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana bezpłatnych leków. Wiek pacjenta musi zostać zweryfikowany np. poprzez numer PESEL. Na recepcie w rubryce "kod uprawnień dodatkowych pacjenta" lekarz wpisuje "DZ" w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia, albo "S" w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

Wykaz bezpłatnych leków dla osób 65+ i 18- znajduje się na stronie internetowej ministerstwa zdrowia pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r 

Czytaj więcej:

PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej