Bezpłatne leki i lepsze żywienie szpitalne. PiS planuje zmiany w ochronie zdrowia
Poprawa jakości świadczeń w systemie ochrony zdrowia to jeden z postulatów wyborczych PiS. Już teraz pacjenci korzystają z bezpłatnych leków, a ich lista ma się wydłużyć w najbliższych latach. Kolejne zmiany obejmą jakość opieki i komfort pobytu w szpitalach.
2023-09-11, 14:25
Obecnie 2,7 mln seniorów korzysta z bezpłatnych leków w ramach programu „Leki 75+”. Długość listy medykamentów każdego roku się wydłuża, obejmuje już 2057 pozycji. Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się - biorąc pod uwagę ogromną skuteczność tego programu i potrzeby seniorów - objąć nim seniorów 65+ oraz osoby do 18. roku życia, łącznie jest to ok. 16 mln osób. Od 1 września 2023 r. te grupy korzystają z kilku tysięcy bezpłatnych leków.
Zdrowie i bezpieczeństwo lekowe
Zgodnie z zapowiedzią wyborczą rząd PiS zapewnił bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W najbliższych latach planują poszerzyć listę nowoczesnych terapii refundowanych - przewidują największy wzrost we wskazaniach onkologicznych i kardiologicznych oraz chorobach rzadkich.
"Poprawimy zdolności systemu opieki zdrowotnej do reagowania na możliwe kolejne kryzysy zdrowotne w ramach dwóch aspektów bezpieczeństwa zdrowotnego. Z jednej strony to działania związane z unowocześnieniem służb sanitarnych, które rozpoczęliśmy na dużą skalę podczas pandemii, a z drugiej to realizacja strategii farmaceutycznej, ukierunkowanej na zwiększenie skali autonomii w gospodarce lekowej.
Bezpieczeństwo epidemiczne i lekowe to priorytetowe aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego. W ramach działań, ukierunkowanych na bezpieczeństwo epidemiczne, będziemy kontynuować unowocześnianie inspekcji sanitarnych poprzez rozbudowę laboratoriów, badających w najwyższym standardzie zagrożenia epidemiczne, informatyzację inspekcji dzięki rozbudowie centralnego systemu i doposażenie sprzętowe oraz dalszą poprawę warunków pracy w inspekcji.
REKLAMA
System reagowania na zagrożenia epidemiczne to nie tylko działalność inspekcji, ale również budowa systemu zapasów leków na poziomie krajowym i europejskim. Bezpieczeństwo lekowe to działania związane z zapewnieniem jak najwyższego stopnia niezależności od łańcuchów dostaw, których zakłócenie w trakcie pandemii odczuwały wszystkie kraje europejskie.
W ramach tych działań będziemy proponowali inicjatywy wspierające polskich producentów, realizowane zarówno na poziomie refundacji leków, jak również inwestycji w ich wytwarzanie. Dobrym przykładem jest tutaj Polfa Tarchomin, która dzięki wsparciu rządu uruchomiła linię produkcyjną nowoczesnych leków onkologicznych. Również działalność grantowa Agencji Badań Medycznych będzie miała na celu wspieranie prowadzenia badań w zakresie wytwarzania i testowania nowoczesnych technologii lekowych” – napisano w programie PiS" - napisano w programie PiS.
Świadczenia zdrowotne oparte na jakości
Służba zdrowia musi w centrum swoich działań stawiać człowieka - pacjenta - i jego dobro. Najważniejszą cechą wszystkich procedur, podejmowanych w procesie leczenia, musi być poszanowanie godności pacjenta, jego czci, wrażliwości, a więc jego podmiotowości.
Zdrowie pacjenta i jego zadowolenie z jakości udzielonej mu usługi medycznej to podstawowe kryteria oceny funkcjonalności służby zdrowia. Nikt nie może mieć poczucia, że jest traktowany przedmiotowo lub stanowi zbędny dodatek do systemu służby zdrowia, który istnieje sam dla siebie.
REKLAMA
PiS deklaruje, że doprowadzi do tego, żeby wszystkie działania realizowane w ramach polityki zdrowotnej przyjęły optykę pacjenta. Kryterium wartości proponowanych rozwiązań dla pacjenta powinno decydować o nadaniu priorytetów dla projektów.
"Będziemy także zwiększali udział pacjentów i organizacji pacjenckich w podejmowaniu decyzji o założeniach i szczegółowym kształcie proponowanych rozwiązań. Będzie to kolejny etap naszych działań, rozpoczętych poprzez powołanie rad pacjenckich przy Ministrze Zdrowia, Narodowym Funduszu Zdrowia czy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Stworzymy system eRejestracji do specjalistów. Po wprowadzeniu e-zwolnienia, e-recepty oraz e-skierowania wprowadzimy możliwość elektronicznej rejestracji do specjalisty.
Zmienimy jakość posiłków serwowanych w szpitalach. Wprowadzimy program dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. Szpitale otrzymają na to dodatkowe środki, a NFZ zadba, żeby jakość żywienia była znacząco lepsza. Oprócz lepszego posiłku sfinansujemy poradę dietetyka oraz wprowadzimy obowiązkową ankietę satysfakcji pacjenta ze szpitalnych posiłków" – zadeklarował PiS w programie partii.
REKLAMA
- "Najważniejsze wybory" - kandydaci do parlamentu w ogniu pytań
- Nowy spot PiS "nie ma już Tuska". Premier Morawiecki: Nic o nas bez nas! Tylko Polacy mogą o sobie decydować
PolskieRAdio24.pl/ IAR/ mib
REKLAMA