Szefowa resortu zdrowia o rozszerzeniu opieki koordynowanej w POZ. Wiemy, co się zmieni

Ministerstwo zdrowia poszerzyło zakres chorób objętych opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej. Szefowa resortu zdrowia Katarzyna Sójka zachęcała w TVP Info lekarzy rodzinnych oraz specjalistów do współpracy i przystępowania do programu opieki koordynowanej. Jak podkreśliła minister - program daje dodatkowe możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów. 

2023-11-03, 21:24

Szefowa resortu zdrowia o rozszerzeniu opieki koordynowanej w POZ. Wiemy, co się zmieni
Minister zdrowia o rozszerzeniu opieki koordynowanej w POZ. Foto: Forum/Adam Chelstowski

- Poszerzyliśmy kwestie endokrynologiczne o nadczynność tarczycy, również od listopada pacjenci ze stanami przedcukrzycowymi mogą być kierowani do diabetologa. W przypadku choroby niedokrwiennej serca lekarze rodzinni mogą kierować na tomografię tętnic wieńcowych. Poza tym lekarz POZ będzie współpracował z nefrologiem i prowadził pacjentów z przewlekłą choroba nerek - wskazała minister zdrowia.

Posłuchaj

Minister zdrowia o rozszerzeniu opieki koordynowanej w POZ (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Podstawowe badania diagnostyczne

Minister Sójka dodała, że lekarze, którzy przyjmują w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, będą mogli wykonywać podstawowe badania diagnostyczne.

- Do tej pory w sytuacji, kiedy pacjent zgłaszał się do przychodni nocnej, nie było możliwości, żeby wykonać nawet podstawowe badania, jak badanie ogólne moczu czy morfologię, które są potrzebne do diagnostyki pacjenta. Od listopada również nocna i świąteczna pomoc ma możliwość wykonywania określonych badań - dodała szefowa resortu zdrowia.

Posłuchaj

Minister zdrowia Katarzyna Sójka (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Lekarze rodzinni będą mogli także zlecać podstawowe badania alergologiczne.

REKLAMA

Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej