Trwa szturm na granicę z Białorusią. Migranci starają się przedostawać również przez rzeki
Straż Graniczna podała w poniedziałek rano w najnowszym raporcie, że minionej doby 94 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. Znaleźli się wśród nich obywatele m.in. Somalii i Indii.
2023-11-06, 09:29
Straż Graniczna poinformowała na platformie X o sytuacji na granicy z Białorusią. Minionej doby 24 osoby - spośród 94 cudzoziemców, którzy próbowali przedostać się do Polski - na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś.
Obcokrajowcy podejmują też nieustanne próby nielegalnego przedostania się do Polski przez graniczne rzeki. Jak informuje SG, ostatniej doby w okolicach Białowieży zatrzymano 17 cudzoziemców - obywateli Somalii, Turcji i Indii nielegalnie przeprawiających się przez rzekę Przewłoka.
Bilans od początku roku
Straż Graniczna podała, że od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 22,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Z wcześniejszych danych podawanych przez strażników wynika, że w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich prawie 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., a w październiku - 2 tys. Od początku listopada takich prób było ponad 400. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
- Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia sprawę postrzelenia migranta przy granicy z Białorusią
- MSZ Białorusi wezwało polskiego chargé d'affaires ws. naruszenia przestrzeni powietrznej. Przedstawiło też swoje żądania
- Miał przemycać ludzi z Białorusi. Wpadł z ręce Straży Granicznej
Nowe zabezpieczenia na granicy
Na 186 km granicy Polski z Białorusią w 2022 r. zbudowano stalową zaporą o wysokości 5,5 m, by zabezpieczyć nasz kraj przed napływem nielegalnych migrantów. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Obecnie SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.
Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 r.
Wiceszef MSWiA: kontrole na granicy ze Słowacją najpewniej będą przedłużone
REKLAMA
PAP/kg
REKLAMA