Przełomowy wyrok TK. Sposób naliczania opłat za garaże niezgodny z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowy sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu jest niezgodny z Konstytucją. Dotychczas obowiązywała wyładnia, iż garaż to samodzielna powierzchnia, która nie może być wliczana do mieszkania. Taki ład wprowadziło orzeczenie Sądu Administracyjnego z 2012 roku i na tej podstawie wyliczano podatki od garażu.
2023-11-19, 10:30
Według eksperta do spraw podatkowych Piotra Juszczyka wyrok Trybunału to przełom, ale na jego efekty trzeba będzie poczekać. Sędziowie odroczyli wdrożenie nowych przepisów do końca grudnia przyszłego roku. Trybunał dał ponad rok czasu ustawodawcy na zmiany w przepisach podatkowych, ponieważ wpływy z opłat za garaże są znaczną częścią obecnych budżetów gmin w kraju.
Posłuchaj
Do czasu zmiany przepisów stawki za podatek od garaży jako odrębnych lokali, będzie wyliczany na obecnych zasadach. Oznacza to nadal duże koszty dla właścicieli takich miejsc. Zgodnie z obowiązującymi stawkami podatkowymi podatek za metr mieszkania to złotówka, a garaż - nawet 9,71 złotych.
Oznacza to, że jeśli aktualnie posiadamy miejsce garażowe w odrębnej hali garażowej, które zajmuje 20 metrów, to podatek od takiego miejsca wynosi około 195 złotych. Gdyby miejsce garażowe było traktowane jak lokal mieszkalny ten sam podatek wyniósłby 20 złotych.
- Wymarzony garaż prawdziwego fana rajdów! [WIDEO]
- Ministerstwo Finansów udostępniło kreator wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych
- Walka z mafiami podatkowymi w Polsce. Sarnowski: luka VAT-owska spadła z 25 do 3 proc.
IAR/nt
REKLAMA