more_horiz
Wiadomości

Daniel Obajtek o rekordowym ratingu Orlenu: świadczy o naszej skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 11:48
Prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek powiedział, że o skuteczności koncernu świadczy jego rekordowy rating w ocenach dwóch największych agencji: Fitch Ratings oraz Moody's. Podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek podkreślił, że klasyfikacja przeprowadzona przez te dwie międzynarodowe firmy jest bardzo wiarygodna.
Daniel Obajtek o rekordowym ratingu Orlenu: świadczy o naszej skuteczności
Daniel Obajtek o rekordowym ratingu Orlenu: świadczy o naszej skutecznościFoto: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

- W przypadku oceny Orlenu wg. Fitch Ratings - w zeszłym roku została ona podwyższona o dwa poziomy: do poziomu BB+ (z perspektywą stabilną). Z kolei często wymieniany Moody's, przyznał najwyższą w historii ocenę Orlenu (A3) - powiedział Daniel Obajtek na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z zakupieniem przez Grupę Orlen udziałów w spółce KUFPEC Norway.


Posłuchaj
00:21 12668169_1.mp3 Prezes Olrenu Daniel Obajtek o ratingu koncernu (IAR)

 

Grupa Orlen przejęła spółkę wydobywczą KUFPEC Norway

PGNiG Upstream Norway - spółka córka Grupy Orlen kupiła 100 procent udziałów w spółce wydobywczej KUFPEC Norway. To firma zależna Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company.

Inwestycja ma się przełożyć na wzrost wydobycia gazu ziemnego Orlenu w Norwegii o 1/3, czyli przekroczyć 4 miliardy metrów sześciennych rocznie. Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których spółka prowadzi eksploatację. Wydobywany gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Daniel Obajtek powiedział, że przejęcie norweskiej spółki zwiększy liczbę koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Posłuchaj
00:21 12668191_2.mp3 Daniel Obajtek o przejęciu przez Grupę Orlen spółki wydobywczej KUFPEC Norway (IAR)

Prezes Grupy Orlen dodał, że dzięki inwestycji w przyszłym roku przez gazociąg Baltic Pipe połowa transportowanego gazu będzie pochodzić z własnego wydobycia.

Posłuchaj
00:19 12668191_1.mp3 Grupa Orlen przejęła spółkę wydobywczą KUFPEC Norway (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także