Grupa Orlen przejmuje kontrolę nad KUFPEC Norway. Obajtek: wzrośnie nasze wydobycie gazu ziemnego
- Przejmujemy udziały w kolejnych złożach w Norwegii, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne Polski. W efekcie przejęcia KUFPEC Norway nasze wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.
2023-11-20, 10:30
- Przejęcie 100 proc. udziałów spółki KUFPEC Norway, która posiada udziały w 11 koncesjach i 5 złożach w Norwegii, pozwoli zwiększyć nasze wydobycie o ponad 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. To zapewni nam wypełnienie gazociągu Baltic Pipe w 50 proc. z własnego wydobycia, a docelowo chcemy mieć 70 proc. zapełnienia gazociągu własnym gazem - powiedział prezes Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
Gaz popłynie Baltic Pipe
Jak podano w komunikacie, w efekcie transakcji dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
To poziom, który kwalifikuje spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Spółka awansuje również z 10. na 8. miejsce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod względem rocznego wydobycia węglowodorów.
Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których Grupa Orlen już prowadzi eksploatację. Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.
REKLAMA
Szczegóły umowy
Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln USD. Orlen poinformował, że umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem.
Wśród przejmowanych udziałów jest między innymi 30-procentowy pakiet w złożu Gina Krog. W wyniku akwizycji udział PUN w złożu wzrośnie do ponad 41 proc. Platforma Gina Krog została w tym roku podłączona do lądowej sieci elektroenergetycznej, co pozwala na ograniczenie do minimum emisji CO2 związanej z eksploatacją ropy i gazu. Niedawno PUN wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowało o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog.
Posłuchaj
Oprócz pięciu eksploatowanych złóż, Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji.
"Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji" - napisano także w komunikacie.
REKLAMA
Po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa Orlen będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze. Biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, które wyniosą ok. 400 mln boe, PUN będzie plasował się na 9. miejscu, z czego ok. 60 mld m sześc. to zasoby gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę produkcję gazu ziemnego - ponad 4 mld m szcześc. rocznie - spółka znajdzie się na 7. pozycji firm wydobywczych na szelfie.
Posłuchaj
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
- Grupa Orlen w czołówce firm działających w Norwegii. Koncern ma udziały w 91 koncesjach
- Orlen wśród topowych spółek giełdowych. Doceniony za ekspansję zagraniczną i społeczną odpowiedzialność
- Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG. Istotna rola portu w Policach
IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA