PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie zmian w traktatach unijnych

Klub Prawo i Sprawiedliwość złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie zatrzymania niebezpiecznych dla Polski zmian traktatów unijnych. Posłowie PiS chcą, aby izba zajęła się nim jeszcze dziś. Projekt wyraża sprzeciw wobec zmian, nad którymi będzie głosował w środę Parlament Europejski.

2023-11-21, 11:38

PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie zmian w traktatach unijnych
PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie zmian w traktatach unijnych. Foto: twitter.com / @paweljablonski_

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił podczas briefingu w parlamencie, że polski Sejm nie może milczeć w tej sprawie. Tłumaczył, że zmiany traktatów, nad którymi pracuje Parlament Europejski, pozbawiają Polskę prawa do samodzielnego decydowania w polityce obronnej, polityce zagranicznej, w sprawach współpracy policyjnej i sądowej.

W całości decyzjom Unii Europejskiej podporządkowana zostałaby również polityka energetyczna. Wiceminister dodał, że zdaniem PiS jest to zły kierunek zmian i polski Sejm powinien wyrazić swój sprzeciw. Uchwała zobowiązuje również polski rząd do głosowania w organach Unii Europejskiej przeciwko zmianom, które ograniczają polską suwerenność.

Stanowisko marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że nie ma możliwości, aby projekt został włączony do porządku dzisiejszych obrad. Argumentował, że klub PiS zbyt późno przedłożył projekt prezydium izby. Szymon Hołownia mówił, że kluby parlamentarne nie miały czasu na to, aby się z nią zapoznać, dlatego trudno podjąć ją w takim trybie.

Dodał, że przekazano przedstawicielom PiS, iż prezydium oczekuje innych standardów.

REKLAMA

Komisja ds. konstytucyjnych PE przedstawi dziś sprawozdanie

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii.

Dziś członkowie komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów. Natomiast jutro Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania. W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

Czytaj także:

IAR/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej