Sejm zdecydował ws. in vitro. Wiemy, jak głosowali posłowie
Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje, że in vitro będzie finansowane ze środków publicznych. Za było 268 posłów, przeciw 118, a 50 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali liderzy opozycji oraz PiS?
2023-11-29, 19:15
Sejm przyjął ustawę, która przewiduje finansowanie in vitro z budżetu państwa. Za głosowało 268 posłów, przeciw było 118, od głosu wstrzymało się 50. Ustawę poparli posłowie klubów KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL, 23 posłów PiS oraz 2 posłów Kukiz'15. Przeciw było 108 posłów PiS oraz klub Konfederacji. Wśród posłów, którzy wstrzymali się od głosu, było 49 posłów PiS oraz 1 Kukiz'15.
Ustawę zgodnie z zapowiedziami poparli liderzy opozycji: Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. "Za" głosowali również Marek Jakubiak i Paweł Kukiz. A jak rozłożyły się głosy w klubie PiS?
Sejm zdecydował ws. in vitro. Jak głosowali posłowie?
Obywatelski projekt w sprawie in vitro poparli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński, a także znani posłowie, jak były rzecznik partii Radosław Fogiel, obecny rzecznik Rafał Bochenek czy posłanki Joanna Lichocka i Olga Semeniuk-Patkowska. Przeciw ustawie opowiedzieli się w klubie PiS posłowie Suwerennej Polski na czele z prezesem tej partii Zbigniewem Ziobro oraz m.in. minister rozwoju Marleną Maląg - łącznie 108 posłów.
Druga pod względem liczebności posłów była grupa osób, które wstrzymały się od głosu. W niej należy wymienić przede wszystkim prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. W ten sposób zagłosowali także m.in. szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, minister rolnictwa Anna Gembicka czy wicerzecznik partii Urszula Rusecka. Od głosu wstrzymali się także znani posłowie - jak Marek Suski, Jacek Sasin, Łukasz Schreiber czy Waldemar Andzel.
REKLAMA
W głosowaniach odrzucono wnioski mniejszości zgłaszane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa, wniesiona do Sejmu jako projekt obywatelski, zakłada, że co roku na finansowanie in vitro z budżetu państwa będzie przeznaczane co najmniej 500 milionów zł rocznie. Podpisało się pod nim pół miliona osób.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA