Sejm jednogłośnie przyjął ustawę dot. wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm jednogłośnie przyjął ustawę dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności. Zakłada ona, że te dokumenty, których ważność kończy się 30 czerwca, zachowają ją do końca września 2024 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

2023-12-19, 22:20

Sejm jednogłośnie przyjął ustawę dot. wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Obrady Sejmu. Foto: X/@KancelariaSejmu

Sejm jednogłośnie przyjął ustawę dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności. Zakłada ona, że te dokumenty, których ważność kończy się 30 czerwca, zachowają ją do końca września 2024 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Wcześniej, we wtorek wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie mediów publicznych. Za dokumentem autorstwa posłów rządowej koalicji głosowało 244 posłów, przeciw było 84, a od głosu wstrzymało się 16.

Sejm w uchwale wzywa Skarb Państwa do podjęcia niezwłocznych działań naprawczych, które mają służyć "zapewnieniu należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".

Jak podkreślono, te działania mają zostać przeprowadzone w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym, czyli - jak określono w uchwale - do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych.

REKLAMA

Sejm wzywa ponadto wszystkie organy państwa do "do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej" przez media publiczne.

Sejm zobowiązał się także do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych, które mają zapewnić - jak napisano - stan zgodny z Konstytucją RP. W tym kontekście w uchwale przywoływany jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku, gdzie zakwestionowano niektóre przepisy tzw. małej ustawy medialnej z końca 2015 roku.

Posłowie PiS argumentowali, że ten wyrok nie dotyczył jednak ustawy o Radzie Mediów Narodowych, która na mocy ustawy powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

***

W ciągu dnia w Sejmie odbyło się II czytanie projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności oraz celowości działań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców.

REKLAMA

Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś mówił, że w proceder nielegalnego wydawania wiz zaangażowane były osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. Stwierdził, że wobec części z tych osób pojawiły się oskarżenia korupcyjne. Dodał, że nie zostały wyjaśnione przez prokuraturę. Tomasz Kostuś mówi, że z tego powodu sprawę wydawania wiz w latach 2019-2023 musi zbadać sejmowa komisja śledcza.

Poseł PiS Paweł Jabłoński mówił, że jego klub nie jest przeciwko powołaniu komisji. Stwierdził, że chętnie stawi się przed nią, aby odsłonić kłamstwa sejmowej większości. Zdaniem Jabłońskiego polegały na tym, że wmówiono Polakom, iż za łapówki wydano cudzoziemcom kilka tysięcy wiz. Podkreślił, że w rzeczywistości było ich 200, a w procederze pośredniczyły firmy prywatne, które były włączone w system od czasów, gdy ministrem spraw zagranicznych był Radosław Sikorski.

Sprawę nieprawidłowości w wydawaniu wiz prowadzi prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że urzędnicy polskich konsulatów mieli za łapówki wydawać wizy Schengen imigrantom. Proceder odkryło w ubiegłym roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nieprawidłowości miały być m.in. w placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Indiach.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt/dn/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej