Prezydent reaguje na skazanie polityków PiS. Andrzej Duda spotka się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem
- Prezydent Andrzej Duda zaprosił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - informuje "Wprost". Politycy PiS zostali w środę skazani na dwa lata pozbawienia wolności.
2023-12-20, 14:56
Były szef CBA Mariusz Kamiński oraz polityk PiS Maciej Wąsik zostali skazani w środę na dwa lata pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał ich za winnych licznych przestępstw w tzw. aferze gruntowej.
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka - pytana o wydane w środę orzeczenie sądu - powiedziała, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego potwierdza prawo prezydenta do zastosowania prawa łaski na tym etapie, na którym zostało ono podjęte w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
- Sąd Najwyższy nie ma żadnej podstawy prawnej do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP - oceniła Małgorzata Paprocka.
- W ocenie Kancelarii Prezydenta panowie są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej - oświadczyła.
REKLAMA
Dopytywana, jak traktować środowy wyrok, Paprocka podkreśliła, że jest to pytanie do sądu. - Natomiast panowie w świetle art. 139 konstytucji są ułaskawieni - dodała.
- Wyrok wydany dziś jest prawomocny - podkreśliła sędzia Anna Bator-Ciesielska. Wobec skazanych orzeczono pięcioletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych. Jeden z trojga sędziów zgłosił do orzeczenia zdanie odrębne - na korzyść skazanych.
Afera gruntowa
Sprawa byłych szefów CBA ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA. Kamiński oceniał wtedy, że wyrok "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały".
Skazani wówczas urzędnicy odwołali się od wyroków do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ponieważ jednak w 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił zarówno Mariusza Kamińskiego, jak i Macieja Wąsika, w związku z tym sąd II instancji umorzył postępowanie w marcu 2016 roku.
REKLAMA
Na początku czerwca Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania, w związku z czym sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach.
Ułaskawienie przez prezydenta
Po ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika oraz dwóch innych urzędników - Grzegorza Postka i Krzystofa Brendela - prezydencki minister Andrzej Dera wyjaśnił, że prawo głowy państwa do zastosowania aktu łaski jest nieograniczone w żaden sposób, zatem prezydent mógł je zastosować w dowolnym momencie postępowania "co wynika z doktryny i nigdy nie było kwestionowane".
- W odczuciu prezydenta sprawa miała wymiar polityczny - mówił w 2015 roku Andrzej Dera.
6 czerwca 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił umorzenie postępowania w II instancji po ułaskawieniu polityków przez prezydenta. Uczynił to pomimo stanowiska Trybunału Konstytucyjnego oraz utrwalonej w kwestii prawa łaski linii orzeczniczej TK. - Wtorkowe orzeczenie SN każe zadać pytanie przede wszystkim o podstawę prawną działania Sądu Najwyższego - mówiła w czerwcu Małgorzata Paprocka.
REKLAMA
Wcześniej, 2 czerwca 2023 roku Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Prezydentem RP a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski. "Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne, (...) a Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania tej kompetencji Prezydenta RP" - podano wówczas w postanowieniu.
- Prezydent ułaskawił Jerzego Jachowicza. "Kieruję się zasadami sprawiedliwości oraz racjonalności"
- Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Marikę M. 24-latka została skazana za próbę wyrwania tęczowej torby
wprost.pl/PAP/pkur
REKLAMA