Posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Tym zajmą się jej członkowie
Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) poinformował, że komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przyjmie w piątek plan pracy i zdecyduje ws. pierwszych świadków, a także podejmie kroki dotyczące wniosków dowodowych. Joński jest przewodniczącym komisji.
2023-12-22, 07:29
- W piątek przede wszystkim zajmiemy się wnioskami dowodowymi, które będą przegłosowane i wysłane do wszystkich tych instytucji, z których chcemy pobrać dokumenty - przekazał Dariusz Joński. - Po drugie - chcemy przyjąć plan pracy, z którego będzie wynikało, których pierwszych świadków przegłosujemy i zaprosimy jeszcze w styczniu - dodał poseł.
Zeznania świadków
Dariusz Joński podkreślił, że ws. zapraszania świadków komisja chce iść chronologicznie. - A chronologicznie to jest od momentu pandemii, dlaczego w sytuacji, w której ludzie siedzieli w domach, na rympał rządzący myśleli, żeby przeprowadzić wybory, wyrzucili 70 mln zł w błoto, a wybory się nie odbyły - zaznaczył.
- Zaczynamy od momentu pandemicznego i tego, że ktoś wpadł na pomysł, żeby przeprowadzić wybory, które się nie odbyły i jeszcze zorganizować to przez Pocztę Polską, a nie Państwową Komisję Wyborczą - dodał.
REKLAMA
Wcześniej szef komisji zapowiadał, że zaproszenia na przesłuchanie mogą spodziewać się politycy PiS m.in. były premier Mateusz Morawiecki, były szef MAP Jacek Sasin oraz prezes partii Jarosław Kaczyński, a sama lista świadków ma być długa.
Pierwsze przesłuchanie świadków, o czym mówił już Joński, mogłoby nastąpić we wtorek 9 stycznia.
Posłuchaj
- Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zaczyna pracę. Sejm wskazał jej skład
- "Dobrze, żeby Polacy poznali prawdę, jak wyglądała ta sprawa". Sasin o wyborach korespondencyjnych i komisji śledczej
dz/PAP, IAR
REKLAMA
REKLAMA