Prymas: Bóg zachęca do słuchania, uchwycenia pragnień drugiego człowieka, pokonania uprzedzeń
- Bóg zachęca do słuchania. Chodzi o słuchanie wewnętrzne, zdolne do uchwycenia pragnień i potrzeb drugiego człowieka, do przekraczania schematów, przezwyciężania uprzedzeń - mówił podczas mszy św. w Uroczystość Narodzenia Pańskiego prymas Polski abp Wojciech Polak.
2023-12-25, 14:44
W homilii wygłoszonej podczas poniedziałkowego nabożeństwa odprawionego w katedrze gnieźnieńskiej prymas zaznaczył, że w Jezusie Chrystusie, czyli Słowie, które stało się ciałem, Bóg mówi do wiernych i zachęca do słuchania.
- Wzywa do przyjęcia Słowa, do otwarcia serca na to Słowo. Bo słuchać – tłumaczył przed świętami papież Franciszek – to biblijny czasownik, który nie odnosi się tylko do słuchania, ale oznacza zaangażowanie serca, a tym samym życia. Słuchanie sercem jest czymś więcej niż usłyszeniem jakiegoś przekazu, informacji. Chodzi o słuchanie wewnętrzne, zdolne do uchwycenia pragnień i potrzeb drugiego człowieka, do relacji, która zaprasza nas do przekraczania schematów, do przezwyciężania uprzedzeń, w których czasami szufladkujemy życie tych, którzy są obok nas - mówił hierarcha.
Wskazał, że "słuchanie jest zawsze początkiem drogi".
REKLAMA
- Pan prosi swój lud o to słuchanie sercem, o relację z Nim, z tym który jest Bogiem żywym. W Boże Narodzenie w Jezusie Chrystusie zaprasza więc nas do słuchania, do relacji z Nim, który jest Bogiem żywym. Zaprasza nas, by słuchać siebie nawzajem. Zaprasza do słuchania. Papież nawet powiedział: może trzeba słuchać na kolanach, aby słuchać naprawdę, by nie być w pozycji tych, którzy myślą, że już wszystko wiedzą, którzy patrzą z góry, ale są gotowi pokornie przyjąć, otwierając się na tajemnicę drugiego, to, co chce powiedzieć. Święta, w których mamy uczyć się słuchania Boga i siebie nawzajem - powiedział metropolita gnieźnieński.
"Jest Słowem odwiecznym, które daje życie"
- Bóg nie tylko do człowieka mówi, nie tylko przemawia, nie tylko go o czymś informuje. Wielokrotnie, na różne sposoby, mówił do naszych przodków przez proroków, ale dosłownie przychodzi i jest nami, wchodzi w ludzkie życie. Wchodzi w czas człowieka, żeby przekazać nam swoje życie. Słyszymy nie tylko Jego głos, ale widzimy, że Jezus Chrystus stał się prawdziwie jedynym z nas. Naprawdę ludzkimi rękami pracował, ludzkim umysłem kochał, ludzką wolą działał - podkreślił abp Polak.
Jak dodał, celem Jezusa jest zbawienie wiernych, czyli oczyszczenie ich z grzechu, aby stali się znowu dziećmi Bożymi.
REKLAMA
- Boże Narodzenie przypomina nam, że przecież dokonało się to w naszym życiu, w czasie chrztu świętego. Prawdziwie narodziliśmy się z Boga. Bóg bowiem nie chce z nami prowadzić monologu. W Jezusie Chrystusie mówi do nas, do każdego człowieka. Słowo stało się ciałem, aby być z nami, aby z nami rozmawiać, aby ukazać nam drogę spotkania i dialogu, abyśmy wraz z Nim i w Nim mogli ją poznać i przemierzyć z ufnością i nadzieją - powiedział hierarcha.
Jak dodał, Chrystus jest "Słowem odwiecznym", które daje życie. - Jest prawdziwym światłem, które rozprasza ciemność i grzech. W Nim Bóg stał się widzialnym by świat, ujrzawszy Tego, który się ukazał, mógł zostać zbawiony - zaznaczył duchowny.
- - Niech pokój zagości na świecie i w sercu każdego- . Życzenia bożonarodzeniowe przeora Jasnej Góry
- Symbole Wigilii Bożego Narodzenia. Ojciec Strzechmiński tłumaczy znaczenie m.in. pustego krzesła-
- Abp Jędraszewski na Wigilii dla samotnych i potrzebujących w Krakowie. - Musimy o nich pamiętać-
***
REKLAMA
IAR/PAP/in./
REKLAMA