Zmiana finansowania Funduszu Kościelnego. Prof. Zybała: ta sprawa określi charakter państwa polskiego

Profesor Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powiedział, że sprawa Funduszu Kościelnego określi charakter, jaki ma mieć polskie państwo. Odniósł się tym samym do podjętej w środę decyzji rządu o powołaniu międzyresortowego zespołu, który ma pracować nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla księży.

2023-12-28, 10:01

Zmiana finansowania Funduszu Kościelnego. Prof. Zybała: ta sprawa określi charakter państwa polskiego
Zmiana finansowania Funduszu Kościelnego. Prof. Zybała: ta sprawa określi charakter państwa polskiego. Foto: DarSzach / Shutterstock

Politolog, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że zmienia to sytuację psychologiczną Kościoła, ale jest on dobrze zabezpieczony materialnie. Zaznaczył jednocześnie, że nie oznacza to, iż Kościół nie będzie "walczył o każdy grosz, który może potencjalnie uzyskać z kasy państwa".

- Wydaje mi się, że to jest potencjalne zarzewie konfliktu, ale być może zmiana obecnej sytuacji nie obędzie się bez pewnego konfliktu. Władza państwa reprezentująca wszystkich obywateli musi mieć swoją siłę i pokazać, że jest w stanie realizować rzeczy, które wzmacniają świecki charakter polskiego państwa - mówił prof. Andrzej Zybała.

Znamy skład międzyresortowego zespołu

W skład międzyresortowego zespołu mającego pracować nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego wejdą: wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister finansów Andrzej Domański, szef kancelarii premiera Jan Grabiec oraz przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji.

Sprawa Funduszu Kościelnego pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej. Jego likwidacji chciała Lewica i KO. W przedstawionym przez nowy rząd, ale w dużej mierze przygotowanym przez stary, budżecie na rok 2024 na fundusz zapisano 257 milionów złotych. Fundusz, z którego finansowane są m.in. remonty zabytkowych kościołów i wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej, został powołany w 1950 roku jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie.

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Andrzej Zybała o Funduszu Kościelnym (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej