Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Komentarze na temat nowej odsłony sporu o mandaty poselskie
Marszałek Sejmu mówi o "degrengoladzie w wymiarze sprawiedliwości", opozycja oskarża władze o złamanie zasad i procedur.
2024-01-05, 06:54
Kolejna odsłona sporu prawnego wokół Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła wczoraj postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika.
Równocześnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła do sądu z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary wobec byłych szefów CBA, w związku z ułaskawieniem tych polityków przez prezydenta. W ubiegłym roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień.
Posłuchaj
Szymon Hołownia poinformował, że formalnie Mariusz Kamiński nadal ma wygaszony mandat poselski - w tej sprawie nie zapadła jeszcze bowiem decyzja w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
REKLAMA
Marszałek zaznaczył na konferencji prasowej, że sytuacja Kamińskiego może się zmienić, jeśli pojawi się w tej sprawie inne orzeczenie Sądu Najwyższego. Podkreślił, że w tej chwili wobec Mariusza Kamińskiego obowiązuje postanowienie, które zostało wydane, a które do tej pory nie zostało przez nikogo zakwestionowane. Nie powinien on pełnić żadnych obowiązków poselskich, a jego legitymacja sejmowa nie będzie działała.
"Niejasny" status Macieja Wąsika
Marszałek dodał, że status Macieja Wąsika jest obecnie niejasny. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu poselskiego.
Szymin Hołownia powiedział, że w tej sprawie oczekuje odpowiedzi od Izby Pracy Sądu Najwyższego, do której skierował odwołanie od decyzji o wygaśnięciu mandatu.
Sprawa dotyczy byłych szefów CBA, a później ministra i wiceministra spraw wewnętrznych, wobec których w grudniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia za działania operacyjne podczas tak zwanej "afery gruntowej". Po orzeczeniu sądu marszałek Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda, który w roku 2015 ułaskawił obu ministrów, wskazał w piśmie do marszałka Sejmu, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.
REKLAMA
Wniosek prokuratury
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zgodnie z właściwością miejscową, wystąpiła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z wnioskiem o umorzenie postępowania wykonawczego prowadzonego wobec wskazanych osób - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Szymon Banna.
- Prokuratura konsekwentnie tak przed Trybunałem Konstytucyjnym, jak też Sądem Najwyższym, stoi na stanowisku, że akt łaski jest wyłączona konstytucyjną prerogatywą Prezydenta RP, jest niewzruszalny i nie podlega kontroli sądowej. Stąd też wobec skutecznego zastosowania prawa łaski zasadnym jest umorzenie tego postępowania wykonawczego, a do tego czasu wstrzymanie wykonania kary - oświadczył prokurator Banna.
pg,iar
REKLAMA