Projekt dużej zmiany w kwocie renty socjalnej. "Pozwoli na odrobinę więcej godności" [TRANSMISJA]

2024-01-25, 14:13

- Olbrzymim wyzwaniem dnia codziennego to jest sytuacja, gdy na przykład jedzą łyżką, albo nie mogą jeść, albo są karmieni poprzez sondy. Często te osoby są zamknięte w czterech ścianach, to też musimy zmienić. Renta socjalna podniesiona do najniższej krajowej pozwoli im na odrobinę więcej godności - powiedziała.

Premier Donald Tusk zadeklarował szybkie procedowanie tego projektu. - Obiecuję, tak jak staliśmy przy was wtedy, kiedy władza od was się odwracała plecami, tak jak dzisiaj pan Kaczyński się odwrócił od was plecami, tak będziemy ciężko i pilnie pracować nad tym, żeby ta ustawa, na którą czekaliście, jak najszybciej stała się faktem - zaznaczył.

Marlena Maląg z Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że jej ugrupowanie poprze projekt i wymieniła działania poprzedniego rządu, w którym odpowiadała za politykę społeczną. - Przywróciliśmy i prowadziliśmy politykę godnościową pod każdym względem: dla rodzin z małymi dziećmi, rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, dla seniorów 13 i 14 emerytura oraz godne waloryzacje. Takie działania będziemy wspierać i będziemy przede wszystkim sprawdzać, czy one są realizowane - powiedziała.

REKLAMA

Sylwia Bielawska z Koalicji Obywatelskiej przypomniała, że z renty socjalnej korzysta około trzystu tysięcy osób, a podniesienie świadczenia jest konieczne. - Rentę socjalną otrzymują tylko te osoby, które nie mają uprawnień do renty z tytułu niezdolności pracy, a warunkiem przyznania renty socjalnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest pełnoletność oraz całkowita niezdolność do pracy, która powstała z powodu naruszenia sprawności organizmu w okresie od dzieciństwa do ukończenia nauki. Są to zatem osoby, które owszem mają dwie ręce, dwie nogi i głowę, ale są to osoby, które wymagają wsparcia, ponieważ nie są w stanie samodzielnie egzystować - wyjaśniła.

Sejm skierował projekt ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Obecnie renta socjalna wynosi 1588 złotych, a pensja minimalna od lipca będzie wynosić 4300 złotych. Projekt został złożony w minionej kadencji Sejmu. To realizacja postulatu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którzy protestowali w Sejmie w marcu zeszłego roku.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

W piątek posłowie wybiorą skład Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Sejm wysłucha ponadto informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022, a także informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej