Sejm zakończył czwarte posiedzenie. Następnie w dniach 7-9 lutego

Sejm wieczorem zakończył rozpoczęte w czwartek dwudniowe posiedzenie. Następne - piąte posiedzenie Sejmu X kadencji - zaplanowano na 7, 8 i 9 lutego.

2024-01-26, 16:20

Sejm zakończył czwarte posiedzenie. Następnie w dniach 7-9 lutego
Drugi dzień 4.posiedzenia Sejmu RP. Poznamy skład komisji śledczej ds. Pegasusa. Foto: X/Sejm

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia już wcześniej poinformował o terminie kolejnego posiedzenia Sejmu. Jak podał, pierwszego dnia posiedzenia Izba zajmie się m.in. wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Ponadto Szymon Hołownia przekazał, że zaplanowano "dzień obywatelski", w którym posłowie zajmą się obywatelskimi projektami ustaw. - Chcemy przeprocedować wszystkie projekty obywatelskie, jakie leżały w Sejmie w zamrażarce po poprzedniej kadencji, wszystkie 10. Mamy w tej chwili przeczytane 4, zostało jeszcze 6 - zapowiedział marszałek Sejmu.

Informacja o działalności RPO

Podczas drugiego dnia 4. posiedzenia izby posłowie wysłuchali informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że podstawową kompetencją i obowiązkiem RPO jest rozpoznawanie skarg wpływających od obywateli. Poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.

RPO zauważył, że jednym z problemów, który wywołał ogromną liczbę skarg, były wprowadzone w 2022 roku zmiany do Kodeksu karnego wykonawczego. - Pisali do nas więźniowie, którym po tym zmianach ograniczono możliwość kontaktu telefonicznego z obrońcami, pełnomocnikami i osobami najbliższymi - zauważył.

REKLAMA

Dodał, że jest to problem w dalszym ciągu aktualny. - Obowiązujące w zakładach karnych ograniczenie, zakładające, że więzień może wykonać tylko po jednej rozmowie z tygodniu do prawnika i do osoby najbliższej, jest naszym zdaniem wadliwe, gdyż nie służy właściwie resocjalizacji skazanych - podkreślił.

Wiącek poruszył też kilka problemów generalnych, dotyczących stanu przestrzegania praw człowieka, które są aktualne. Jednym z nich - jak mówił - jest fakt, że od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z niespotykanym dotąd kryzysem władzy sądowniczej. - Nasz kraj regularnie jest adresatem orzeczeń europejskich trybunałów, których wykonanie jest obowiązkiem RP - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Mamy chaos prawny"

- Mamy w tej chwili do czynienia z chaosem prawnym, wynika on z fundamentalnych zastrzeżeń do orzeczeń najważniejszych organów władzy sądowniczej SN i TK. To oczywiste zagrożenie wolności i praw człowieka w Polsce. Dzisiaj obywatel nie ma pewności czy wydane w jego sprawie orzeczenie będzie respektowane czy orzekający w jego sprawie sędzia jest wystarczająco niezawisły i bezstronny, jaki jest stan prawny po wyroku TK. To jest sytuacja niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawnym - zaakcentował Wiącek.

Zaapelował do parlamentarzystów o jak najpilniejsze uporządkowanie sytuacji polskiej władzy sądowniczej. - Konieczna jest zmiana zasad kreowania składu KRS. Konieczne jest wyeliminowanie podstaw prawnych karania sędziów za treść wydawanych orzeczeń - poza sytuacjami rażącymi i oczywistymi. Konieczne jest uchylenie przepisów przyznających ministrowi sprawiedliwości, będącemu jednocześnie zwierzchnikiem prokuratorów, kompetencji do wpływania na czynności jurysdykcyjne i status sędziego - wyliczał RPO.

REKLAMA

Po wystąpieniu Marcina Wiącka posłowie w dyskusji odnieśli się do jego raportu i zadali mu pytania, na które RPO następnie odpowiadał.

Informacja ws. Funduszu Sprawiedliwości

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przedstawiła w Sejmie informację bieżącą na temat wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Do jego zadań należy wspieranie pokrzywdzonych przestępstwem, ich najbliższych oraz świadków przestępstw.

Wiceminister mówiła, że środki z Funduszu Sprawiedliwości w ostatnich latach były wydawane nietransparentnie, z naruszeniem ustawy o finansach publicznych. Dodała, że to między innymi z Funduszu Sprawiedliwości finansowano w roku wyborczym działalność kół gospodyń wiejskich. Mówiła też, że środki przyznawano - jak określiła - na mglistych zasadach.

Wiceminister Rudzińska-Bluszcz poinformowała, że od 27 grudnia ubiegłego roku resort sprawiedliwości wstrzymał wypłatę środków z Funduszu. Dodała, że każda wypłata podlega merytorycznej ocenie - tak, by korzystający z tego wsparcia nie byli pokrzywdzeni brakiem środków.

REKLAMA

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz dodała, że ministerstwo sprawiedliwości zleciło przygotowanie w Prokuraturze Krajowej zespołu śledczych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Ma też powstać społeczna rada do spraw Funduszu Sprawiedliwości jako organ doradczy ministerstwa. Na jej czele ma stanąć sędzia Jerzy Stępień.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przed informacją wiceminister sprawiedliwości posłowie wybrali skład osobowy komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa oraz jej prezydium. Magdalena Sroka (PSL-TD) została wybrana na szefową sejmowej komisji. Wiceszefami komisji zostali: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja).

Skład osobowy nowej komisji śledczej

W skład osobowy komisji śledczej ds. Pegasusa Sejm powołał 11 członków. Najwięcej z PiS - czterech. Są to:

  • Marcin Przydacz
  • Jacek Ozdoba
  • Mariusz Gosek
  • Sebastian Łukaszewicz

Trzech reprezentantów w komisji będzie mieć Koalicja Obywatelska. Są to:

REKLAMA

  • Joanna Kluzik-Rostkowska
  • Marcin Bosacki
  • Witold Zembaczyński

Lewica rekomenduje Tomasza Trelę, a Polska 2050 Pawła Śliza, PSL Magdalenę Srokę, a Konfederacja Przemysława Wiplera.

Komisja śledcza ma zbadać działania podejmowane z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus między innymi przez rząd, służby specjalne i policję od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.

Zmiana propozycji w składzie komisji

Po tym, jak sejmowa większość oprotestowała kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do tej komisji, klub ich zmienił. Nowi kandydaci do komisji to: Mariusz Gosek, Sebastian Łukaszewicz, Jacek Ozdoba i Marcin Przydacz.

Klub Koalicji Obywatelskiej zgłosił do komisji: Joannę Kluzik-Rostkowską, Marcina Bosackiego i Witolda Zembaczyńskiego. Lewica rekomenduje Tomasza Trelę, Polskie Stronnictwo Ludowe Magdalenę Srokę, Polska 2050 Pawła Śliza, a Konfederacja Przemysława Wiplera.

REKLAMA

Komisja śledcza ma zbadać działania podejmowane z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.

Sejm: dziś kolejne posiedzenie

Sejm wysłucha też informacji bieżącej nt. nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, o co wniosła Koalicja Obywatelska. Ponadto Sejm zapozna się z informacją o ubiegłorocznej działalności Rzecznika Praw Obywatelskich, a także informacją rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok.

Na początku posiedzenia ślubowanie złoży Mgdalena Łośko z Koalicji Obywatelskiej. W ławach poselskich zastąpi Krzysztofa Brejzę, który objął mandat europosła po szefie MSZ Radosławie Sikorskim.

REKLAMA

Ślubowanie złoży też prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski. Sejm wybrał go na to stanowisko 16 stycznia, dzień później kandydaturę zatwierdził Senat.

IAR/PAP/mn/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej