"Nadużycie władzy". Zdrojewski o działaniach szefa KRRiT

2024-05-29, 21:52

"Nadużycie władzy". Zdrojewski o działaniach szefa KRRiT
Bogdan Zdrojewski: działania szefa KRRiT są nadużyciem władzy. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Bogdan Zdrojewski w kontekście decyzji szefa KRRiT mówi o "nadużyciu władzy". Dodał, że "to działania na szkodę mediów publicznych".

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i poseł Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski powiedział, że działania przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego wyczerpują znamiona nadużywania władzy.

- Działania, które są związane także z poważną szkodą dla mediów publicznych, nieprzekazywania abonamentu, zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 15 czy 16 września ubiegłego roku, są w mojej ocenie nadużyciem władzy, nadużyciem kompetencji - stwierdził.

- Przypomnę, że z Biura Analiz Sejmowych wynika, że to na przewodniczącym ciąży obowiązek przekazywania Polskiemu Radiu i Polskiej Telewizji środków finansowych na realizację statutowych zadań - dodał.

Bogdan Zdrojewski powiedział ponadto, że wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu może być głosowany przez Sejm jesienią tego roku.

REKLAMA

Wniosek o odwołanie szefa KRRiT

23 maja posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskiem podpisało się 185 parlamentarzystów koalicji rządowej.

Posłuchaj

Bogdan Zdrojewski: działania szefa KRRiTv są nadużyciem władzy (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia rozpoczęło kampanię społeczną, w której informuje o tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kierowana przez przewodniczącego Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom należnego im abonamentu. Kwota, którą blokuje Maciej Świrski, to już ponad 80 milionów złotych.

Z kolei 12 kwietnia Polskie Radio informowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.

Czytaj także:

IAR,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej