X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata poranka. "UE musi pokazać światu, że koszty Brexitu są ogromne"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 10:47
Jak będą wyglądały stosunki na linii Polska-Wielka Brytania po Brexicie? Co dalej z Polakami mieszkającymi na Wyspach. Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć publicyści: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Agaton Koziński (Polska The Times), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Audio
  • 21.12.18 Debata poranka. Publicyści o skutkach Brexitu
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/LUKE MACGREGOR / POOL

Premier Mateusz Morawiecki podziękował brytyjskiej premier Theresie May za jej deklarację, że będzie chronić praw obywateli, w tym Polaków, w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia. Jak dodał, także w przypadku "planu B", czyli ewentualnego braku porozumienia brexitowego, prawa Polaków będą zagwarantowane. Premier zaznaczył, że zależało na tym polskiemu rządowi. Jednocześnie premier zaznaczył, że w Polsce jest obecnie niskie bezrobocie i zachęcił rodaków do powrotu do kraju. Szefowie rządów obu krajów przewodniczyli w Londynie brytyjsko-polskim konsultacjom międzyrządowym.

Czytaj więcej
Morawiecki May 1200 pap.jpg
Theresa May uspokaja Polaków. "Chcemy, żebyście pozostali w Wielkiej Brytanii"

- Wielka Brytania pozostaje ważnym krajem europejskim. Należy docenić wysiłku rządu mające na celu zachowanie dobrych relacji z Londynem - powiedział Bartłomiej Radziejewski. Publicysta zauważył, że negocjacje wewnątrz Unii Europejskiej pokazują, że zawsze można wynegocjować specjalne warunki i ustępstwa. - Wielka Brytania jest w bardzo trudnej pozycji negocjacyjnej i rozważa między scenariuszami złymi, a bardzo złymi. UE musi pokazać całemu światu, że koszty wyjścia ze wspólnoty są ogromne. Musi boleć i nie można tak bezkarnie się odłączać - dodał.

Agaton Koziński stwierdził, że "brytyjska większość parlamentarna nie wycofa się z Brexitu". - Możliwe jednak, że większość się rozpadnie i stanie się mniejszością. Oczywiste było, że Wielka Brytania straci na wyjściu z Unii Europejskiej. Opuszczenie wspólnego rynku siłą rzeczy musiało w nich w jakiś sposób uderzyć - stwierdził. Dziennikarz dodał, że Wielka Brytania w "dłuższej perspektywie nie chciała być zdana na coraz bardziej chaotycznie dryfującą Unię Europejską, która staje się coraz mniej sterowna".

- Nawet ludzie starsi często myślą o powrocie z Wielkiej Brytanii do Polski. Swój pobyt w Londynie traktują często, jako dobiegnięcie do praw emerytalnych. Co drugi młody człowiek też myśli o powrocie do ojczyzny, są oni gotowi wrócić, gdy tylko Polska stworzy im do tego warunki - zaznaczył Tomasz Sakiewicz. Redaktor naczelny Gazety Polskiej ocenił, że "nie będzie to jednak proces szybki i gwałtowny". - Dwa lata temu zaczął się ruch powrotny i on trwa. Na pewno nie ma już jednak masowych wyjazdów z kraju - zauważył gość programu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/IAR

----------------------

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z Theresą May. "Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie wychodzi z Europy"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 13:35
Premier Mateusz Morawiecki jest na spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Oboje wezmą też udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem czołowych ministrów swoich rządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Co oznacza i jak może wpłynąć na losy Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 21:52
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Londyn. W czwartek spotkał się m.in. z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, której podziękował za deklarację, że będzie chroniła prawa obywateli, w tym Polaków, w przypadku wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia z politykami w Brukseli. Czy to oznacza, że nasi rodacy mieszkający na Wyspach mogą spać spokojnie?
rozwiń zwiń