Paraliż administracji w USA. 800 tys. pracowników federalnych dostanie w końcu wypłatę?
Jest szansa na zakończenie częściowego paraliżu amerykańskiej administracji. Oświadczenie w tej sprawie ma wydać prezydent Donald Trump i przedstawić demokratom ofertę kompromisu.
2019-01-19, 18:52
Posłuchaj
Biały Dom poinformował, że Donald Trump wygłosi oświadczenie na temat kryzysu humanitarnego na południowej granicy oraz trwającego już 29. dzień częściowego zawieszenia działalności służb federalnych o 22:00 czasu polskiego. Doradcy prezydenta nie ujawnili treści wystąpienia. Według nieoficjalnych informacji prezydent USA ma zaproponować uwzględnienie część propozycji demokratów dotyczących statusu nielegalnych imigrantów w zamian za środki na budowę muru na granicy z Meksykiem.
- Mury, które postawiono na niektórych odcinkach granicy, sprawdzają się znakomicie. Wszyscy wiedzą, że straż graniczna potrzebuje wsparcia w postaci muru - mówił prezydent.
Tymczasem demokraci przygotowali własną propozycje kompromisu. Zamiast 5,7 miliarda dolarów na budowę muru na granicy oferują miliard dolarów na rozbudowę i remonty infrastruktury na przejściach granicznych oraz na zatrudnienie dodatkowych sędziów sądów imigracyjnych, co usprawniłoby proces rozpatrywania spraw nielegalnych imigrantów.
W ciągu ostatnich czterech tygodni, czyli od momentu częściowego zawieszenia funkcjonowania administracji państwowej, notowania Donalda Trumpa wyraźnie spadły. Według portalu RealClear Politics, prezydenta Stanów Zjednoczonych źle ocenia 55% Amerykanów. Pozytywną ocenę jego działalności wyraża tylko 41% ankietowanych. Tak złych notowań Donald Trump nie miał od prawie roku.
REKLAMA
W związku z brakiem środków na sfinansowanie pracy administracji część pracowników federalnych poszła na przymusowe urlopy bez pensji, a osoby na stanowiskach mających fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania rządu muszą pracować bez wynagrodzenia; w sumie dotyczy to około 800 tys. pracowników sektora publicznego.
W Waszyngtonie działają więc sądy, ale nie można wziąć ślubu cywilnego; brak środków dotknął ministerstwo bezpieczeństwa krajowego, FBI, transport publiczny, resorty finansów i spraw wewnętrznych - wylicza AFP.
Organizacja charytatywna World Central Kitchen, zajmująca się na co dzień pomocą ofiarom klęsk żywiołowych, zaczęła oferować pozbawionym pensji pracownikom administracji darmowe posiłki. Z kolei jeden z koncernów spożywczych przygotował dla nich paczki z produktami żywnościowymi.
fc
REKLAMA
REKLAMA