Andrzej Grzyb: traktat niemiecko-francuski to odnowienie wcześniejszego sojuszu

2019-01-23, 08:30

Andrzej Grzyb: traktat niemiecko-francuski to odnowienie wcześniejszego sojuszu
Emmanuel Macron i Angela Merkel podczas podpisania traktatu . Foto: PAP/ EPA/FRIEDEMANN VOGEL

- Porozumienie Francji i Niemiec nigdy nie przestało działać. Obydwa kraje mają mocną pozycję ekonomiczną i militarną - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłuchaj

23.01.19 Europoseł PSL: Niemcy i Francja nadal mają silną pozycję
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Grzyb przypomniał, że Berlin i Paryż podpisując nowe porozumienie odnowiły Traktat Elizejski. - Wtedy nastąpiło przełamanie trudnego stanu trwającego po II wojnie światowej. Od kilku lat mówiło się, że Niemcy i Francja pracowały nad odnowieniem współpracy. Trudno powiedzieć czy będzie to istotny impuls dla wydarzeń w Europie - wyjaśnił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wiele krajów ma powód, by minimalizować skutki tego kroku. - Sami Brytyjczycy są zaniepokojeni. Mówi się, że osoby o najwyższych dochodach przenoszą się z Wielkiej Brytanii do innych krajów. Póki nie dojdzie do uzgodnienia między Londynem a Dublinem w sprawie granicy to UE będzie czekać na decyzję Irlandczyków - wskazał polityk PSL.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali we wtorek w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między obu państwami. Zapowiada on m.in. intensyfikację współdziałania w polityce zagranicznej, obrony czy bezpieczeństwa.

Nowy traktat został podpisany dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego, a pomysł jego uwspółcześnienia padł podczas zeszłorocznych obchodów 55. rocznicy podpisania tamtego dokumentu. Symboliczne jest także miejsce podpisania traktatu - Akwizgran znajduje się przy samej granicy z Francją, w przeszłości był siedzibą króla Franków, Karola Wielkiego, a później przez pewien czas wchodził w skład Francji.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń

Polskie Radio 24/IAR/ras

-------------------------

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 7.09

Polecane

Wróć do strony głównej