USA wzywają armię Wenezueli do posłuszeństwa samozwańczemu prezydentowi
Biały Dom zaapelował w poniedziałek do wenezuelskiej armii, by ta zaakceptowała "pokojowy" i "demokratyczny" transfer władzy od Nicolasa Maduro do Juana Guaido, uznanego przez Stany Zjednoczone za tymczasowego prezydenta tego kraju. Jednocześnie USA uderzyły w Maduro i nałożyły sankcje finansowe na wenezuelski koncern naftowy Petroleos de Venezuela SA (PdVSA).
2019-01-29, 06:40
Posłuchaj
- Wzywamy wenezuelską armię i siły bezpieczeństwa, by zaakceptowały pokojowe, demokratyczne i konstytucyjne przejście władzy - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa John Bolton. Zapytany o ewentualną amerykańską interwencję wojskową, potwierdził, tak jak to niedawno zrobił amerykański prezydent Donald Trump, że "wszystkie opcje" są rozważane.
Wenezuelska opozycja rozpoczęła w niedzielę kampanię w wojsku i policji, rozdając ulotki z tekstem ustawy w sprawie amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament.
Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu Juan Guaido, zachęcony sobotnią dezercją wenezuelskiego attache wojskowego w Waszyngtonie, pułkownika Jose Luisa Silvy, który ogłosił, że nie uznaje już Maduro za prezydenta, zwrócił się w niedzielę do "wojskowej braci", aby stanęła po jego stronie i obiecał członkom sił zbrojnych "wszelkie konstytucyjne gwarancje", jeśli to uczynią.
W środę Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, deklarując tym samym rządy Maduro jako nielegalne.
REKLAMA
Waszyngton w staraniach o usunięcie ze stanowiska prezydenta Nicolasa Maduro nie pozostaje jednak przy samych apelach i nałoży sankcje finansowe na wenezuelski koncern naftowy Petroleos de Venezuela SA (PdVSA).
Państwowy koncern energetyczny Petroleos de Venezuela jest głównym eksporterem wenezuelskiej ropy naftowej. - PdVSA od dawna było narzędziem malwersacji i korupcji dla wenezuelskich oficjeli i biznesmanów - wyjaśniał sekretarz skarbu USA Steven Manuchin. Poinformował, że wprowadzone przez rząd USA sankcje oznaczają zamrożenie 7 miliardów dolarów należących do wenezuelskiego koncernu oraz pozbawienie rządu w Caracas dochodów w wysokości 11 miliardów dolarów rocznie.
Mnuchin powiedział, że jedynym sposobem na odblokowanie tych środków jest przekazanie kontroli nad Petroleos de Venezuela tymczasowemu prezydentowi Juanowi Guaido. - Będziemy używać wszystkich naszych dyplomatycznych i ekonomicznych narzędzi by wesprzeć tymczasowego prezydenta Guaido, Zgromadzenie Narodowe i naród wenezuelski w ich walce o przywrócenie demokracji - oświadczył amerykański sekretarz handlu.
Nicholas Maduro potępił amerykańskie sankcje, mówiąc, że są "jednostronne, bezprawne, niemoralne i kryminalne".
REKLAMA
fc
REKLAMA