Media: USA ogłoszą zawieszenie układu INF. Rosja łamała ten traktat i dostała ultimatum

- Stany Zjednoczone ogłoszą zawieszenie przestrzegania obowiązującego między nimi a Rosją układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - podał w czwartek Reuters, powołując się na czterech przedstawicieli władz USA. Wcześniej Stany Zjednoczone dały Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu. Termin upływa 2 lutego.

2019-01-31, 21:58

Media: USA ogłoszą zawieszenie układu INF. Rosja łamała ten traktat i dostała ultimatum
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

Informatorzy Reutera zastrzegli sobie anonimowość. Podają, że taka deklaracja taka inicjuje sześciomiesięczny okres, po którym USA mogłyby się całkowicie wycofać z zawartego w 1987 roku z ówczesnym Związkiem Radzieckim układu. 

Waszyngton podkreśla, że wbrew traktatowi INF Rosja weszła w posiadanie nowych bazujących na lądzie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. 

Wcześniej o zawieszeniu traktatu mówiła amerykańska sekretarz

USA już w najbliższy weekend mogą ogłosić zawieszenie swoich zobowiązań wynikających z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - powiedziała już wcześniej tego dnia amerykańska podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń Andrea Thompson.

 - Rosjanie nadal nie uznają, że łamią traktat - oświadczyła Thompson w czwartek rozmowie z agencją Reutera, dodając, że "dyplomacja nigdy nie jest zakończona" i spodziewa się dalszych dyskusji. 

REKLAMA

Jak wyjaśniła Thompson, zawieszenie zobowiązań przez USA umożliwi im natychmiastowe rozpoczęcie prac nad pociskami. "Będziemy mogli to zrobić 2 lutego. Wydamy oświadczenie, po czym podejmiemy wszystkie kroki, które muszą zostać podjęte w celu zawieszenia naszych zobowiązań z zamiarem wypowiedzenia" traktatu INF - zapowiedziała.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski o zasięgu od 500 do 5500 km

PAP/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej