USA formalnie wycofują się z traktatu INF. NATO wspiera tę decyzję

- USA zawieszają przestrzeganie układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF i za pół roku wycofają się z traktatu, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów - oświadczył w piątek sekretarz stanu Mike Pompeo. USA i całe NATO stwierdziły, że Rosjanie naruszają traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, tym samym stawiając Zachód w trudnej sytuacji. Rada Północnoatlantycka oświadczyła dziś, że NATO w pełni wspiera działanie USA w sprawie traktatu INF.

2019-02-01, 15:02

USA formalnie wycofują się z traktatu INF. NATO wspiera tę decyzję
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Posłuchaj

USA zawieszają traktat INF. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że powodem decyzji jest łamanie traktatu przez Rosję. Jeśli w ciągu pół roku Moskwa nie podporządkuje się układowi zostanie on zerwany.

Podczas konferencji w Departamencie Stanu Mike Pompeo zarzucił Rosji, że produkuje i rozmieszcza rakiety, które są zakazane przez układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Pompeo podkreślił, że działania Moskwy stanowią zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Poinformował, że decyzja o wycofaniu się z układu ma pełne poparcie sojuszników USA w NATO.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że od jutra Waszyngton zawiesza INF a po 6 miesiącach przestanie obowiązywać, chyba, że w tym czasie Moskwa w sposób nie budzący wątpliwości udowodni, że podporządkowuje się zapisom układu.

Układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) został zawarty w 1987 roku przez prezydentów Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Zakazuje on posiadania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów, zarówno z głowicami jądrowymi jak i konwencjonalnymi. Układ INF uważany jest za jeden filarów bezpieczeństwa w Europie.

REKLAMA

IAR/PAP/inne/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej