Prezydent USA chce rozmów o nowym układzie kontroli zbrojeń

Prezydent Donald Trump oświadczył, że chce rozmów mających na celu doprowadzenie do zawarcia nowego układu o kontroli zbrojeń. Wcześniej tego dnia USA zapowiedziały plan wycofania się z układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu). 

2019-02-01, 21:34

Prezydent USA chce rozmów o nowym układzie kontroli zbrojeń
Prezydent USA Donald Trump. Foto: PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY

Posłuchaj

Państwa NATO popierają decyzję USA w sprawie traktatu INF. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Mam nadzieję, że zdołamy zebrać wszystkich w wielkiej i pięknej sali i stworzyć nowy traktat, który będzie o wiele lepszy - powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu. "Z pewnością chciałbym to zobaczyć" - dodał. 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie. 
Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń. 
Winą za decyzję USA o wyjściu z układu Trump obarczył Rosję. W wydanym przez Biały Dom oświadczeniu zaznaczył, że Rosja "zbyt długo bezkarnie narusza układ INF, potajemnie rozbudowując i rozmieszczając zakazany system rakietowy, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych sojuszników i wojsk amerykańskich za granicą". 
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zarzuciła Waszyngtonowi, że wyjście z INF jest częścią jego strategii zdejmowania z siebie zobowiązań prawnych w stosunkach międzynarodowych w rozlicznych sferach.

Szef NATO o pociskach średniego zasięgu

NATO nie zamierza rozmieszczać nowych rakiet z głowicami nuklearnymi w Europie - zapowiedział z kolei sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Nie musimy zachowywać się tak, jak Rosja, ale jednocześnie musimy być wiarygodni i zachować skuteczność odstraszania - powiedział w Oslo Jens Stoltenberg zastrzegając, że NATO nie zamierza rozmieszczać nowych rakiet z głowicami nuklearnymi w Europie.
PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej