Traktat INF. Czy czeka nas ponowny wyścig zbrojeń? Komentarze
- Dla Rosjan wycofanie się z traktatu nie generuje zysku militarnego - powiedział Juliusz Sabak (Defence24.pl). - Modernizowanie potencjału rakietowego wymaga ogromnych pieniędzy - zauważył profesor Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej). Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o wycofaniu się Rosji i USA z Traktatu INF.
2019-02-05, 21:30
Posłuchaj
Juliusz Sabak przypomniał, że Traktat INF był pamiątką po zimnej wojnie, kiedy istniały dwa wielkie mocarstwa. - Od dłuższego czasu graczy na poziomie balistycznych pocisków manewrujących jest coraz więcej. Pojawiły się m.in. Chiny, Indie oraz Korea Północna. Mamy do czynienia ze zresetowaniem się traktatów względem rzeczywistości - podkreślił ekspert portalu Defence24.pl.
Profesor Piotr Grochmalski mówił o powstaniu Traktatu INF. - Dokument pojawił się, kiedy Rosjanie zaskoczyli Amerykanów, tworząc rakietę o lepszych parametrach. Doktryna Ogarkowa zakładała, że pod parasolem atomowym zostanie dokonana potężna operacja siłami konwencjonalnymi, a Rosja sięgnie po całą Europę. Amerykanie natomiast nie zareagują - wskazał naukowiec z Akademii Sztuki Wojennej.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rozpoczynają się prace nad rakietami zakazanymi do tej pory układem INF. W sobotę Rosja i Stany Zjednoczone zawiesiły przestrzeganie traktatu o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu, wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych. Waszyngton oskarżył Moskwę o to, że od dawna dysponuje rakietami, które naruszają ustalenia układu INF. Natomiast Moskwa twierdzi, że zawiesiła przestrzeganie traktatu w odpowiedzi na działania Waszyngtonu. INF zakładał nierozprzestrzenianie rakiet o zasięgu od 500 do 5 i pół tysiąca kilometrów tak zwanego "bazowania lądowego".
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Kontrapunkt prowadził Paweł Lekki.
Więcej w całej audycji.
PR24/ras
________________________
REKLAMA
Data emisji: 5.02.19
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA