X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były ambasador USA Daniel Fried: Polacy na gruzach komunizmu dokonali cudu. Uważajmy teraz na dezinformację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:15
- Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy Europę bez podziałów – mówi były ambasador Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Były asystent sekretarza stanu ds. Europy przestrzegł przed agresywną dezinformacją Rosji i przed próbami zastraszania w stylu Chruszczowa.
Dekoracje na Domu Towarowym Wars i budynku Universal  od lewej Niech żyje i zwycięża pokój i socjalizm oraz Pozdrawiamy bohaterski naród radziecki  budowniczych komunizmu. Warszawa, 1971 rok
Dekoracje na Domu Towarowym "Wars" i budynku "Universal" – od lewej "Niech żyje i zwycięża pokój i socjalizm" oraz "Pozdrawiamy bohaterski naród radziecki – budowniczych komunizmu". Warszawa, 1971 rok Foto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego / Archiwum Grażyny Rutowskiej

- Musimy być gotowi, działać bez paniki, być konsekwentni, i pamiętać, że Zachód, włączając w to Polskę, ma przewagę. Zrobimy, co trzeba – mówił dyplomata Daniel Fried, pytany o zbrojenia i agresywną politykę Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Daniel Fried stwierdził że w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki sytuacja jest teraz lepsza niż 10 lat temu – w regionie jest więcej sił USA, a w kwestii ich powiększania jest konsensus wśród głównych sił politycznych USA.

Były ambasador w Warszawie, w czasie gdy Polska wstępowała do NATO, dostrzega obecnie powrót Rosji do zimnowojennej retoryki, m.in. gróźb o katastrofie atomowej. Chodzi o wywołanie paniki. - Nie można dać się zastraszyć – przestrzegał Daniel Fried.

Dyplomata zaznaczył, że przy tym należy traktować pole manewru Rosji poważnie – to oznacza wyzwanie dla Europy. Zwrócił szczególną uwagę na agresywną dezinformację Moskwy w wielu krajach Zachodu, w tym w USA i w Polsce. To problem często umykający uwadze. 

Więcej w tekście rozmowy.

***

PolskieRadio24.pl: Rosja prowadzi agresywną politykę w regionie, w tym kontekście szczególnie niepokojący wydaje się fakt, ze wzmacnia konsekwentnie obwód kaliningradzki. Media poinformowały w ostatnich dniach, że Rosja zamierza skierować pułk czołgów – 90 pojazdów. Uzbrajanie tego obszaru trwa już od dłuższego czasu – i chodzi o bardzo zaawansowane uzbrojenie. Wcześniej zdarzały się tezy, że Rosja modernizuje siły zbrojne, ale dziś już chyba widać wyraźnie, chodzi o coś więcej.

Po pierwsze, trzeba rozumieć, że mamy wspólny zbiorowy problem bezpieczeństwa w Europie, powodem jest agresja Rosji. Po drugie musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż 10 lat temu.

Mamy amerykańską brygadę pancerną na terytorium Polski. Nie jest tutaj na stałe, tylko w systemie rotacyjnym, ale jest. 10 lat temu nie można było sobie tego wyobrazić. Mamy również amerykański batalion w ramach NATO, niedaleko od Suwałek.

Teraz jesteśmy w trakcie rokowań polsko-amerykańskich w sprawie bazy USA. Zatem nie obawiałbym się propagandy Rosji. Pamiętam, jak Nikita Siergiejewicz (Chruszczow) powtarzał, że będzie wojna, będzie zwycięstwo ZSRR, katastrofa. Próbował nas zastraszyć.

Musimy być gotowi, działać bez paniki, być konsekwentni, i pamiętać, że Zachód, włączając w to Polskę, ma przewagę. Zrobimy, co trzeba. Obecnie jestem o wiele bardziej optymistycznie nastawiony. Jeszcze za administracji Obamy rozlokowano brygadę pancerną w Polsce – to dowodzi, że jest konsensus w tej kwestii między demokratami i republikanami. To bardzo ważne. Ekipa Putina, Kremla, rozumieją, co to oznacza.  

Rosja w ostatnim czasie próbuje straszyć Zachód, USA? W rosyjskich mediach zamieszczono w ostatnim czasie artykuł o tym, że jak się wprowadzi na uzbrojenie nowe rakiety Sarmaty, to 10 takich wystarcza na całe Stany Zjednoczone…

To przypomina retorykę Nikity Siergiejewicza. Powtarzał, że będzie wojna jądrowa, katastrofa. Za ZSRR Rosjanie mówili podobnie. Może mają nostalgię za zimną wojną i okresem "mocarstwowości".

Czy to jest zagrożenie?

Jest to problem, jednak nie tylko Rosja, ale też USA, mają rakiety strategiczne. Ale po co ciągle o tym mówić? Żeby nas zastraszyć? Nie widzę powodów do paniki z powodu zagrożenia ze strony Rosji.

Przy tym wszystkim musimy traktować pole manewru Rosji  poważnie. Przypomnijmy, że zwłaszcza w  dziedzinie dezinformacji Rosjanie są bardzo aktywni i agresywni, także w dużym stopniu w Stanach Zjednoczonych. Nie wątpię, że są aktywni w Polsce, we Francji, w Hiszpanii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii. Musimy traktować te kwestie poważnie, ale bez paniki.

Rosja zatem powtarza groźby z czasów zimnej wojny.

Nie widzę tu nic nowego w tym sensie, są jednak nowe technologie i nowe metody.

Co pan najlepiej pamięta z czasów, gdy był pan ambasadorem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy?

Najważniejszy był cud, którego Polacy sami dokonali w swoim kraju. Polacy zbudowali  kraj dobrobytu, demokracji według najlepszych polskich tradycji, na bazie ruiny komunizmu. To, co zrobili Polacy, to cud.

Za każdym razem, gdy jestem w Warszawie, przypominam sobie, jak wyglądała w latach 80. Cieszę się, że miałem zaszczyt  współpracować z Polakami w transformacji Europy, Polski i całego świata. Jestem z tego dumny.

W tym roku obchodzimy 100 lat stosunków dyplomatycznych Polski i Stanów Zjednoczonych. Jestem dumny z tego, że osiągnęliśmy tak wiele rzeczy razem. My Amerykanie, popełniliśmy błędy, a nawet gorzej niż błędy – mam na myśli Jałtę.

Jednak potem powróciliśmy do naszych zasad. Popieraliśmy Polskę podczas zimnej wojny. Popieraliśmy Solidarność w latach 80., popieraliśmy Rzeczpospolitą po 1989 roku.

Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy razem Europę bez podziałów. Jestem dumny z tego. I wiele mamy do zrobienia w drugim stuleciu naszych relacji dyplomatycznych.

***

Daniel Fried był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997–2000, a więc w czasie gdy Polska wstępowała do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był również koordynatorem ds. sankcji i asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji (odpowiadającym w latach 2005-2009 za stosunki dyplomatyczne z 50 krajami europejskimi i euroazjatyckimi oraz z NATO. 

***

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Pence w Polsce. Były ambasador USA: Polska ma ważną rolę do odegrania

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 23:59
- Przed Polską, jako sojusznikiem USA i członkiem UE, są ważne zadania. Może wpłynąć pozytywnie na politykę USA w kwestii UE i Ukrainy. To bardzo ważne, gdyż w obliczu wyzwań Zachód musi się zjednoczyć – mówił portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador w Polsce Daniel Fried, komentując wizytę wiceprezydenta USA z okazji konferencji bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce: Niemcy powinny zrezygnować z Nord Streamu po kryzysie azowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 23:00
 - Nord Stream 2 uważam za błąd. Przeciw temu gazociągowi występują zgodnie i Barack Obama, i Donald Trump – mówił były ambasador USA w Polsce Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołgi w Kaliningradzie. Ekspert PISM: Rosja zmienia sytuację strategiczną, zbrojąc "niezatapialny lotniskowiec”

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:47
- Rosja wzmacnia siły wojskowe na kierunku zachodnim, w tym w Kaliningradzie. Deklaruje, że chodzi o odstraszanie, ale widzimy, że wzmacnia potencjał ofensywny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Anna Maria Dyner. To obszar bardzo istotny strategicznie, bo daje Rosji potencjalną możliwość nie tylko ataku na Polskę czy Litwę, ale także na inne państwa basenu Morza Bałtyckiego.
rozwiń zwiń