X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. "Każde państwo ma swoje interesy"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 11:46
- Każdy z uczestników będzie grał na swój własny interes - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Defence24.pl. Na naszej antenie o znaczeniu konferencji bliskowschodniej mówili również dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas i prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • 13.02.19 Dr Jacek Raubo: każdy z uczestników konferencji bliskowschodniej będzie grał na swój własny interes
  • 13.02.19 Dr Krzysztof Liedel: dopóki konferencja nie zafunkcjonowała w obiegu medialnym, wiele osób na Bliskim Wschodzie nie słyszało o istnieniu Polski; mam na myśli np. osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną
  • 13.02.19 Prof. Daniel Boćkowski: USA, Izrael i Arabia Saudyjska to będzie główna siła na konferencji bliskowschodniej.
  • 13.02.19 Artur Wróblewski: Tezę, że w Warszawie odbędzie się konferencja antyirańska, lansuje irańska propaganda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Popartic/Shutterstock.com

W dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu, które rozpocznie się w środę wieczorem, wezmą udział między innymi wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Zdaniem dra Jacka Raubo, poszczególni uczestnicy konferencji "będą grali na swój własny interes". - Wydaje się, że definiując agendę, chcemy spojrzeć na Bliski Wschód w wymiarze zero-jedynkowym, że coś jest dobre albo złe. Należy jednak pamiętać, że w konkretnych sprawach, takich jak sytuacja w Syrii czy Jemenie, są pragmatyczne rozgrywki wewnątrz konkretnych grup państw czy podmiotów, które na pierwszy rzut oka ze sobą współpracują - tłumaczył ekspert. 

W ocenie publicysty Defence24.pl, Iran - którego przedstawiciele nie wezmą udziału w konferencji bliskowschodniej - ma w swoim regionie państwa, które nie są nastawione do niego przychylnie. - Iran poprzez pryzmat różnego rodzaju zagrożeń może być definiowany jako wyzwanie dla wielu krajów, nie tylko dla Izraela. To mogą być wyzwania konwencjonalne, związane z rozwojem broni rakietowej, a z drugiej strony są takie sprawy, jak relacja Teheranu z Hezbollahem - wskazywał dr Raubo. W jego opinii, w kontekście napięć na Bliskim Wschodzie, "nie należy przeszacowywać potencjału saudyjskiego". - Z jednej strony Arabia Saudyjska wykonała olbrzymi skok w zakresie technologii pozyskanych dla własnych sił zbrojnych i ma silne zaplecze surowcowe, ale z drugiej, jeżeli spojrzymy na efektywność różnego rodzaju działań, nie lekceważyłbym Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Patrzyłbym na całą rozgrywkę bliskowschodnią w wymiarze kilku państw będących w kontrze do Iranu - mówił gość PR24. 

Dr Krzysztof Liedel z kolei na naszej antenie odniósł się do organizacji konferencji bliskowschodniej przez Polskę. Jego zdaniem, może to być w przyszłości problem dla Warszawy, w kontekście ewentualnego zagrożenia terrorystycznego. - Dopóki konferencja nie zafunkcjonowała w obiegu medialnym, wiele osób na Bliskim Wschodzie nie słyszało o istnieniu Polski; mam na myśli np. osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną. Po konferencji już niestety Polskę zaczną kojarzyć - oceniał ekspert, zauważając przy tym, że samo spotkanie jest testem dla rodzimych służb, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo. - Zorganizowanie kolejnej dużej imprezy w Polsce to szansa na to, by służby zdobyły doświadczenie - wskazywał dr Liedel. 

Natomiast prof. Daniel Boćkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku zwrócił uwagę, że strona amerykańska wysłała do Warszawy swój najważniejszy "garnitur".

- Ludzie reprezentujący USA są odpowiedzialni za politykę bliskowschodnią Stanów Zjednoczonych. Mają zrealizować określony plan. Jaki? Dowiemy się w najbliższych dniach. Warto zauważyć, że początkowo na konferencji Iran miał być wyniesiony do rangi największego zagrożenia dla Bliskiego Wschodu. Spotkało się to z ostrą reakcją wielu krajów. Dlatego Amerykanie, na swój sposób, wycofali się z tego. Mimo tego będzie to wydarzenie, na którym kwestie Iranu zostaną odmienione przez wszystkie przypadki ponieważ zestaw zaproszonych państw jest jednoznacznie antyirański - dodał. 

Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

W konferencji bliskowschodniej mają uczestniczyć przedstawiciele około sześćdziesięciu krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej oraz jedenastu krajów Bliskiego Wschodu. W Polsce pojawią się też delegacje z Australii, Nowej Zelandii czy Korei Południowej. Główne tematy dyskusji to wojna w Syrii, konflikt izraelsko-palestyński, pomoc humanitarna, uchodźcy, broń masowego rażenia i terroryzm.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

Gospodarzami audycji byli Ryszard Gromadzki i Krzysztof Grzybowski.  

Polskie Radio 24/zz

---------------------------------

Data emisji: 13.02.19

Godzina emisji: 10.09, 11.09, 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Benjamin Netanjahu: problem Iranu jednoczy wiele krajów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 07:30
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek dziennikarzom przed odlotem do Warszawy na konferencję poświęconą pokojowi i bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, że spodziewa się, iż uczestnicy skoncentrrują się na sprawie Iranu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Przyczyni się do wzrostu prestiżu Polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 09:53
Zbuduje polski prestiż i bezpieczeństwo, a może przyczyni się do wzrostu jego zagrożenia? W środę w Warszawie rozpoczyna się konferencja poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie budzi duże emocje i wywołuje liczne komentarze, również na arenie międzynarodowej.
rozwiń zwiń