X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Europosłowie pytają KE o brak Rosji na liście dotyczącej prania brudnych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 09:50
Europosłowie pytają Komisję Europejską dlaczego Rosji nie ma na liście krajów krytykowanych za niedostateczną walkę z praniem brudnych pieniędzy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list w tej sprawie ponad 40 deputowanych do komisarz odpowiedzialnej za sprawiedliwość Very Jourovej. 
Audio
  • Europosłowie pytają KE o brak Rosji na liście dotyczącej prania brudnych pieniędzy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Pixabay

Inicjatorką listu jest holenderska europosłanka Marietje Schaake z grupy liberałów. Podpisała się pod nim piątka Polaków - Michał Boni, Dariusz Rosati i Jarosław Wałęsa z PO, oraz Anna Fotyga i Ryszard Czarnecki z PiS-u. 

Chodzi o opublikowaną w ubiegłym tygodniu listę 23 krajów, które według Komisji stanowią zagrożenie ze względu na niedostateczną walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. To między innymi Afganistan, Arabia Saudyjska, Wyspy Bahama, Iran, Irak, Libia, Panama, Syria, czy Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Europosłowie spytali Komisję Europejską jakimi kryteriami się kierowała, że nie wpisała Rosji na listę i czy nie obawia się, że taka decyzja może być odczytana jako akceptacja procederu prania brudnych pieniędzy. Zapytali też, czy w grę wchodzą polityczne uwarunkowania a jeśli tak, to jakie. Napisali też o zaangażowaniu wielu wysokich rangą urzędników rosyjskiego rządu w różne systemy prania brudnych pieniędzy.

Przypomnieli między innymi jeden z największych skandali w europejskiej bankowości z udziałem duńskiego banku Danske Bank, którego estoński oddział przeprowadził wiele transakcji na rzecz klientów z Rosji o wartości około 200 miliardów euro. Media duńskie i brytyjskie informowały swego czasu, że estońską filię mogli wykorzystywać członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina i Federalnej Służby Bezpieczeństwa. 

Wpisanie na czarną unijną listę krajów, które w niewystarczającym stopniu walczą z praniem brudnych pieniędzy wiąże się nie tylko ze stratami wizerunkowymi, ale też utrudnia współpracę finansową z Unią. Europejskie banki są bowiem zobowiązane do przeprowadzania ściślejszych kontroli płatności z państw umieszczonych na liście. 

kad

Czytaj także

Michał Perzyński o Nord Stream 2: wzmocnienie rosyjskich wpływów politycznych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 20:10
Ambasadorowie z unijnych krajów zatwierdzili ustalenia w sprawie znowelizowanej dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2.- Nord Stream 2 jest wzmocnieniem rosyjskich wpływów ekonomicznych i politycznych w naszej części Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, ekspert Biznes Alert.
rozwiń zwiń