more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz: Polska będzie wspierać wniosek brytyjski

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:39
- Przyjęcie przez brytyjski parlament wniosku o ewentualne opóźnienie brexitu to dobra informacja - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE "daje szanse na rozmowę".
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczFoto: Tymon Markowski / MSZ

wielka brytania 1200 pap.jpg
Konrad Szymański: przesunięcie daty brexitu może być pomocne

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Szef MSZ ocenił w TVP1, że bezumowny brexit "jest złym rozwiązaniem". Dlatego - jak zapewnił - "Polska będzie wspierać ten wniosek brytyjski".

- Musimy szukać porozumienia, troszkę te ambicje schować, po obu stronach. I jednak doprowadzić do porozumienia, rozmawiać ze sobą. Jest to trudna sytuacja, ale my jesteśmy za tym, żeby tutaj wykazać pewna empatię dla Brytyjczyków i spróbować znaleźć rozwiązanie - stwierdził.

Jacek Czaputowicz wyjaśnił też dlaczego jego zdaniem bezumowny brexit szkodzi Polsce. - Wówczas te prawa, które istnieją w tym porozumieniu dla Polaków, one by ciągle były, ale na podstawie umowy dwustronnej, a nie prawa unijnego. Relacje dla naszych przedsiębiorców nie byłyby oczywiste. Poza tym Wieka Brytania mogłaby się odwrócić od UE, a nam zależy na współpracy, nawet po brexitcie - powiedział szef MSZ.

"Wielka Brytania ważnym sojusznikiem NATO"

Jak podkreślił, obecna współpraca Polski z Wielką Brytanią jest "ważna w dziedzinie bezpieczeństwa", bo "Wielka Brytania jest ważnym, i będzie, sojusznikiem w NATO". Czaputowicz ocenił też, że wyjście bez umowy Wielkiej Brytanii z UE osłabi wzrost gospodarczy "po obu stronach". - Im większy rynek, tym większy wzrost - dodał. W jego ocenie w takiej sytuacji spadnie tempo wzrostu gospodarczego w Irlandii, w Polsce i w całej Unii.

Przygotowany przez Downing Street tekst przyjętej w czwartek uchwały - który nie jest na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu dla rządu - wyznaczył brytyjskim parlamentarzystom na 20 marca nowy termin graniczny dla przyjęcia jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty.

Jeśli posłowie poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia - albo prezentowaną przez rząd, którą dotychczas dwukrotnie odrzucili, albo jakąkolwiek alternatywę - to rząd zwróciłby się wówczas do pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o trzymiesięczne, techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

W czwartek w Izbie Gmin były głosowane także poprawki, które miały wprowadzić alternatywne rozwiązania dla brexitu, w tym nawet rozpisanie drugiego referendum w tej sprawie - te jednak zostały odrzucone.

W razie braku jakichkolwiek ustaleń w sprawie umowy brexitu z UE, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ: mamy z W. Brytanią podobne poglądy ws. zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 07:19
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w czwartek w rozmowie z PAP, że Polska i W. Brytania podzielają ocenę wyzwań w polityce zagranicznej, wskazując m.in. na zagrożenie ze strony Rosji i konieczność dbania o stabilność Bałkanów Zachodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz o brexicie: nie chcemy wyłamać się z solidarności europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 15:13
- Polska nie chce wyłamać się z solidarności europejskiej w sprawie brexitu. Pomysł czasowego ograniczenia tzw. backstopu jest odpowiedzią na wezwanie władz UE do odważnych propozycji, jak wyjść z impasu - przekonywał w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń