Światowa Szachownica. Niemcy a nowa rewolucja przemysłowa

- Niemcy doszły do wniosku, że muszą dużo zainwestować w motoryzację. Dlatego koncerny skupiają się teraz m.in. na oprogramowaniu służącym do jazdy autonomicznej i próbują nauczyć się tych dyscyplin, w których mają zapóźnienia - mówił w Światowej Szachownicy Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich, współautor opracowania "Przemysł 4.0. Nowa polityka przemysłowa Niemiec". 

2019-03-18, 22:14

Światowa Szachownica. Niemcy a nowa rewolucja przemysłowa
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

18.03.19 Światowa Szachownica. Niemcy a rewolucja przemysłowa
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, czym jest czwarta rewolucja przemysłowa, z którą obecnie mamy do czynienia na świecie. - Liderzy technologii spekulują, że jesteśmy w stanie zautomatyzować procesy produkcyjne za pomocą technologii cyfrowych i internetowych. W taki sposób, że fabryki czy maszyny będą komunikowały się ze sobą nawzajem, będą potrafiły współpracować z człowiekiem - tłumaczył na naszej antenie ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich, dodając że celem przemian jest to, by produkować "jeszcze więcej, jeszcze szybciej i jeszcze taniej". 

Jak podkreślał Konrad Popławski, "Niemcy, a w zasadzie cała Europa", przespały poprzednią rewolucję przemysłową, związaną z erą komputerów. Ekspert zwrócił uwagę na to, że większość sprzętu elektronicznego produkuje się obecnie poza Starym Kontynentem. W kontekście Niemiec wskazywał, że muszą teraz otwierać się na nowe, innowacyjne sektory gospodarki i zadbać o to, by w swoich tradycyjnych branżach - motoryzacyjnej czy maszynowej - utrzymać silną pozycję.

- Niemcy doszły do wniosku, że muszą dużo zainwestować w motoryzację. Dlatego koncerny skupiają się teraz m.in. na oprogramowaniu służącym do jazdy autonomicznej i próbują nauczyć się tych dyscyplin, w których mają zapóźnienia - wyjaśniał Konrad Popławski. - Doszło nawet przy tym do precedensowych wydarzeń. Koncerny niemieckie, które rywalizują silnie również ze sobą, zaczęły zawierać alianse. To pierwsze tego typu wydarzenie od kilkudziesięciu lat. To pokazuje skalę zaniepokojenia - dodawał gość PR24, zaznaczając jednocześnie, że lepiej sytuacja naszego zachodniego sąsiada wygląda w kontekście przemysłu maszynowego.

- Niemcy uważają, że w tej branży zmiany idą wolniej i nie są skazani na porażkę, są w stanie nadążyć za światem. Można nawet powiedzieć, że pewnym stopniu to oni są w tym sektorze liderami zmian - mówił Konrad Popławski. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Grzegorz Ślubowski. 

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 18.03.19 

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej