Premier Wielkiej Brytanii poprosi UE o zgodę na przełożenie brexitu

2019-03-20, 06:50

Premier Wielkiej Brytanii poprosi UE o zgodę na przełożenie brexitu
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Foto: Shutterstock.com

Premier Theresa May ma wysłać list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o zgodę na opóźnienie brexitu. Ze względu na napięcia w brytyjskiej polityce wewnętrznej długość tej zwłoki pozostaje kwestią otwartą.

Posłuchaj

Theresa May poprosi UE o zgodę na przełożenie brexitu. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

londyn_1200.jpg
Tak Polacy żyją dziś w Wielkiej Brytanii. To nadal wyspa szczęśliwości? [REPORTAŻ]

Theresa May dwukrotnie, w styczniu i w zeszłym tygodniu, nie zdołała przekonać posłów do poparcia wynegocjowanej przez siebie umowy, parlament zagłosował więc za opóźnieniem rozstania. Gdyby Izba Gmin jednak zgodziła się na umowę, byłoby to około trzech miesięcy. Dlatego Theresa May jeszcze przed jutrzejszym szczytem unijnym chciała przedstawić posłom umowę trzeci raz, by w Brukseli prosić tylko o krótką zwłokę potrzebną na dopięcie ostatnich formalności.

Były sygnały, że opór części dotychczasowych buntowników się kruszy. Plany rządu pokrzyżował jednak John Bercow, konserwatywny spiker Izby Gmin, który zablokował głosowanie, tłumacząc, że w ciągu jednego roku parlamentarnego nie można dwa razy poddać pod głosowanie projektu tej samej ustawy. O ile projekt przedstawiony w tym miesiącu różnił się nieco od styczniowego, o tyle za trzecim razem rząd chciał po prostu położyć na stole projekt identyczny jak poprzedni. 

Dlatego - jak wynika z doniesień BBC - w liście do Unii Europejskiej ma się też znaleźć propozycja zwłoki dłuższej, sięgającej być może nawet około dwóch lat. Część ministrów protestuje, bo nie chce aż tak odwlekać wyjścia ze Wspólnoty. Nie jest jednak wykluczone, że już po powrocie ze szczytu w Brukseli premier spróbuje przeforsować umowę - w jakiś sposób zmodyfikowaną.

Kalendarium brexitu

Brexit ciągnie się już niemal trzy lata. W zasadzie za początek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej można uznać datę 20 lutego 2016 roku. Tego dnia ówczesny premier David Cameron ogłosił oficjalną datę referendum, którego wynik uruchomił procedurę, mającą zgodnie z planem zakończyć się o północy z 29 na 30 marca.

  • 23 czerwca 2016 r. odbyło się referendum ws. opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo unijnych struktur. Większość głosujących - 17 mln 410 tys. osób, co stanowiło 51,89 proc. - opowiedziała się za wyjściem z UE. Za pozostaniem zagłosowało 16 mln 141 tys. osób, co stanowiło 48,11 proc. Dzień później premier David Cameron podał się do dymisji. Zastąpiła go Theresa May.
  • 29 marca 2017 r. Wielka Brytania rozpoczęła formalną procedurę brexitu. Uruchamiając art. 50 traktatu lizbońskiego, ruszyła z negocjacjami ws. wyjścia z UE.
  • w czerwcu 2017 r. UE i Wielka Brytania porozumiały się odnośnie do priorytetów i kalendarza negocjacji ws. brexitu. Oznajmiono, że wyjście Brytyjczyków z UE powinno zakończyć się do 29 marca 2019 r.
  • w grudniu 2017 r. strony brytyjska i unijna osiągnęły porozumienie co do ochrony praw obywateli UE oraz Wielkiej Brytanii, zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec UE oraz granicy między Irlandią a Irlandią Płn.
  • w lutym 2018 r. ogłoszono, że Wielka Brytania opuści unię celną. Zgodnie z projektem umowy o brexicie, jaki przedstawiła Komisja Europejska, w unii celnej może zostać Irlandia Północna, co pozwoliłoby jej na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią.
  • w listopadzie 2018 r. przywódcy 27 unijnych krajów zatwierdzili projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
  • brytyjscy posłowie nie zgodzili się jednak na wyjście Wielkiej Brytanii w takim kształcie, w jakim wynegocjowała to Theresa May. W styczniu 2019 r. parlamentarzyści różnicą 230 głosów odrzucili przedstawioną propozycję porozumienia ze Wspólnotą, w zeszłym tygodniu dokonali tego ponownie – różnicą 149 głosów.
  • większością 211 głosów parlament Wielkiej Brytanii postanowił zwrócić się do UE o opóźnienie daty brexitu. Theresa May w środę 27 marca ma przedstawić ten wniosek w Brukseli podczas spotkania z przedstawicielami unijnych krajów. Wcześniej spróbuje po raz kolejny przeforsować w parlamencie umowę o wyjściu z UE, by nie dopuścić do brexitu bez porozumienia.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej