X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier Wielkiej Brytanii poprosi UE o zgodę na przełożenie brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 06:50
Premier Theresa May ma wysłać list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o zgodę na opóźnienie brexitu. Ze względu na napięcia w brytyjskiej polityce wewnętrznej długość tej zwłoki pozostaje kwestią otwartą.
Audio
  • Theresa May poprosi UE o zgodę na przełożenie brexitu. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: Shutterstock.com

londyn_1200.jpg
Tak Polacy żyją dziś w Wielkiej Brytanii. To nadal wyspa szczęśliwości? [REPORTAŻ]

Theresa May dwukrotnie, w styczniu i w zeszłym tygodniu, nie zdołała przekonać posłów do poparcia wynegocjowanej przez siebie umowy, parlament zagłosował więc za opóźnieniem rozstania. Gdyby Izba Gmin jednak zgodziła się na umowę, byłoby to około trzech miesięcy. Dlatego Theresa May jeszcze przed jutrzejszym szczytem unijnym chciała przedstawić posłom umowę trzeci raz, by w Brukseli prosić tylko o krótką zwłokę potrzebną na dopięcie ostatnich formalności.

Były sygnały, że opór części dotychczasowych buntowników się kruszy. Plany rządu pokrzyżował jednak John Bercow, konserwatywny spiker Izby Gmin, który zablokował głosowanie, tłumacząc, że w ciągu jednego roku parlamentarnego nie można dwa razy poddać pod głosowanie projektu tej samej ustawy. O ile projekt przedstawiony w tym miesiącu różnił się nieco od styczniowego, o tyle za trzecim razem rząd chciał po prostu położyć na stole projekt identyczny jak poprzedni. 

Dlatego - jak wynika z doniesień BBC - w liście do Unii Europejskiej ma się też znaleźć propozycja zwłoki dłuższej, sięgającej być może nawet około dwóch lat. Część ministrów protestuje, bo nie chce aż tak odwlekać wyjścia ze Wspólnoty. Nie jest jednak wykluczone, że już po powrocie ze szczytu w Brukseli premier spróbuje przeforsować umowę - w jakiś sposób zmodyfikowaną.

Kalendarium brexitu

Brexit ciągnie się już niemal trzy lata. W zasadzie za początek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej można uznać datę 20 lutego 2016 roku. Tego dnia ówczesny premier David Cameron ogłosił oficjalną datę referendum, którego wynik uruchomił procedurę, mającą zgodnie z planem zakończyć się o północy z 29 na 30 marca.

  • 23 czerwca 2016 r. odbyło się referendum ws. opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo unijnych struktur. Większość głosujących - 17 mln 410 tys. osób, co stanowiło 51,89 proc. - opowiedziała się za wyjściem z UE. Za pozostaniem zagłosowało 16 mln 141 tys. osób, co stanowiło 48,11 proc. Dzień później premier David Cameron podał się do dymisji. Zastąpiła go Theresa May.
  • 29 marca 2017 r. Wielka Brytania rozpoczęła formalną procedurę brexitu. Uruchamiając art. 50 traktatu lizbońskiego, ruszyła z negocjacjami ws. wyjścia z UE.
  • w czerwcu 2017 r. UE i Wielka Brytania porozumiały się odnośnie do priorytetów i kalendarza negocjacji ws. brexitu. Oznajmiono, że wyjście Brytyjczyków z UE powinno zakończyć się do 29 marca 2019 r.
  • w grudniu 2017 r. strony brytyjska i unijna osiągnęły porozumienie co do ochrony praw obywateli UE oraz Wielkiej Brytanii, zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec UE oraz granicy między Irlandią a Irlandią Płn.
  • w lutym 2018 r. ogłoszono, że Wielka Brytania opuści unię celną. Zgodnie z projektem umowy o brexicie, jaki przedstawiła Komisja Europejska, w unii celnej może zostać Irlandia Północna, co pozwoliłoby jej na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią.
  • w listopadzie 2018 r. przywódcy 27 unijnych krajów zatwierdzili projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
  • brytyjscy posłowie nie zgodzili się jednak na wyjście Wielkiej Brytanii w takim kształcie, w jakim wynegocjowała to Theresa May. W styczniu 2019 r. parlamentarzyści różnicą 230 głosów odrzucili przedstawioną propozycję porozumienia ze Wspólnotą, w zeszłym tygodniu dokonali tego ponownie – różnicą 149 głosów.
  • większością 211 głosów parlament Wielkiej Brytanii postanowił zwrócić się do UE o opóźnienie daty brexitu. Theresa May w środę 27 marca ma przedstawić ten wniosek w Brukseli podczas spotkania z przedstawicielami unijnych krajów. Wcześniej spróbuje po raz kolejny przeforsować w parlamencie umowę o wyjściu z UE, by nie dopuścić do brexitu bez porozumienia.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła próbę opóźnienia brexitu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:09
Brytyjska Izba Gmin przyjęła rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: przesunięcie daty brexitu może być pomocne

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:55
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocne. Skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów, którzy opowiedzieli się za przełożeniem planowanego na 29 marca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz rząd w Londynie zwróci z taką prośbą do 27-mki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z brexitem? Opozycja grozi wotum nieufności dla May

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 21:49
Lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn, powiedział, że jeśli kolejna propozycja umowy z UE ws. brexitu, jaką przedstawi premier Theresa May zostanie odrzucona przez Izbę Gmin, to laburzyści wymuszą głosowanie nad wotum nieufności dla rządu. Nie jest jasne, jak zamierzają to osiągnąć.
rozwiń zwiń