more_horiz
Wiadomości

Nursułtan zamiast Astany? Nowy prezydent Kazachstanu chce zmiany nazwy stolicy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:54
Od środy Kazachstan ma nowego prezydenta. Po wtorkowej dymisji Nursułtana Nazarbajewa, najwyższy urząd objął przewodniczący Senatu Kasym-Żomart Tokajew. Pierwszą inicjatywą, z którą wyszedł, jest dokonanie zmiany nazwy stolicy kraju.
Audio
  • Kazachstan ma nowego prezydenta. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kasym-Żomart Tokajew
Kasym-Żomart TokajewFoto: PAP/EPA/STRINGER

Nowy prezydent postanowił upamiętnić rządy swojego poprzednika i zaproponował, aby zmienić nazwę stolicy z Astany na Nursułtan. Jego zdaniem w każdym mieście powinna być ulica Nazarbajewa, a w każdym urzędzie powinny nadal wisieć portrety byłego szefa państwa.

prezydent kazachstanu 1200 pap.jpg
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji

Dymisja Nursułtana Nazarbajewa zaskoczyła światową opinię publiczną. Sprawujący nieprzerwanie władzę od 1990 r. polityk złożył urząd, ale pozostał szefem rządzącej partii i Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu. W ocenie części niezależnych komentatorów, to gra polityczna 78-letniego Nazarbajewa, który zachowując poważny wpływ na władzę w swoim kraju, zajmie się przebudową klasy politycznej.

Komentatorzy przypominają, że Nursułtan Nazarbajew przez 29 lat sprawował rządy autorytarne, tłumił wolności obywatelskie i brutalnie rozpędzał antyrządowe demonstracje. Na arenie międzynarodowej starał się zachować neutralność, m.in. nie uznając rosyjskiej aneksji Krymu.

bb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem