X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bliski Wschód: wymiana ognia na granicy Izraela i Strefy Gazy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:26
We wtorek, drugi dzień z rzędu, izraelskie lotnictwo bombardowało cele w Strefie Gazy, a bojownicy w tej palestyńskiej enklawie wystrzelili rakiety w stronę Izraela - podała agencja Associated Press.
Audio
  • Wymiana ognia na granicy Izraela i Strefy Gazy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Izraelska armia poinformowała, że w poniedziałek i wtorek w stronę Izraela odpalono kilkadziesiąt rakiet. Wszystkie pociski zostały albo przechwycone, albo spadły na otwartym terenie.

PAP Izrael atak rakietowy zniszczenia 1200.jpg
Atak rakietowy w Izraelu. Wystrzelony ze Strefy Gazy pocisk trafił w dom, siedem osób rannych

Wśród celów izraelskiej armii były pozycje radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas, która rządzi w Strefie Gazy, a także mniejszego ugrupowania - Islamski Dżihad. Resort zdrowia w Strefie Gazy poinformował, że w atakach z powietrza rannych zostało siedmioro Palestyńczyków.

Rakiety w kierunku izraela

Ataki te były odpowiedzią na poniedziałkowy ostrzał ze Strefy Gazy izraelskiej wsi Miszmeret, wskutek którego rannych zostało siedem osób. Izraelskie wojsko oskarżyło o atak Hamas i według izraelskich mediów większe siły wojskowe zostały wysłane na granicę państwa żydowskiego z tą palestyńską enklawą.

Późnym popołudniem w poniedziałek izraelskie wojsko dokonało ataku na cele Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczone zostało m.in. główne biuro tej organizacji, na której czele stoi Ismail Hanija. Samemu szefowi Hamasu nic się nie stało, gdyż został wcześniej ewakuowany, ponieważ palestyńscy radykałowie spodziewali się odwetu za ostrzelanie Miszmeret.

Z kolei, odpowiadając na ten atak, palestyńscy bojownicy wieczorem wystrzelili rakiety w kierunku Izraela. 

Atakom towarzyszy wymiana pogróżek między przywódcami obu stron. Izraelski premier Benjamin Netanjahu, który z powodu wzrostu napięcia zdecydował się skrócić wizytę w USA, ostrzegł, że Izrael nie będzie tolerował ostrzeliwania rakietami swojego terytorium. Hanija z kolei w wydanym oświadczeniu napisał, że Palestyńczycy się nie poddadzą, a ich ugrupowania zbrojne "powstrzymają wroga, jeśli ten przekroczy czerwone linie". 

Tymczasem w poniedziałek wieczorem Hamas jednostronnie ogłosił zawieszenie broni. Jak poinformował rzecznik ugrupowania, do rozejmu doszło dzięki mediacji Egiptu. Jednak - jak podaje agencja AP - we wtorek rano wymiana ognia przez granicę była kontynuowana.

Netanjahu w ogniu krytyki, Hamas pod presją

Associated Press zwraca uwagę, że do wzrostu napięcia izraelsko-palestyńskiego dochodzi w momencie, gdy zarówno Netanjahu, jak i jego wrogowie nie mają motywacji do rychłego załagodzenia konfliktu. 

Przed zaplanowanymi na 9 kwietnia wyborami premier Izraela walczy o głosy ze swoim największym rywalem, byłym szefem Sztabu Generalnego Bennym Gancem. Zaledwie dwa tygodnie przed głosowaniem Netanjahu stoi w ogniu krytyki ze strony politycznych rywali, w tym w swoim własnym prawicowym obozie politycznym, który oskarża go o zbyt łagodne traktowanie Hamasu.

Z kolei Hamas znajduje się pod coraz większą presją, ponieważ nie zdołał zmusić Izraela i Egiptu do złagodzenia blokady Strefy Gazy, nałożonej po przejęciu tam władzy przez to palestyńskie ugrupowanie w 2007 r. 

Tymczasem wpływowe radykalne szyickie ugrupowanie Hezbollah z Libanu poinformowało, że jego lider Hasan Nasrallah spotkał się w poniedziałek z wysokimi rangą przedstawicielami Hamasu. Hezbollah poinformował, że omawiano sytuację w Strefie Gazy i "izraelską agresję".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak