Niezwykłe wnętrze Notre Dame. Zobacz paryską katedrę od środka

2019-04-16, 16:54

Niezwykłe wnętrze Notre Dame. Zobacz paryską katedrę od środka
Katedra Notre Dame w Paryżu. Foto: PAP/EPA/JEREMY LEMPIN

Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Słynie także z przepięknych wnętrz, które oświetlane są przez kolorowe witraże uznawane za arcydzieła sztuki chrześcijańskiej. W skarbcu znajdowały się m.in. relikwie Męki Pańskiej.

Północna rozeta, która zdobi lewą stronę katedry, przedstawia centralnie usytuowaną postać Matki Boskiej, w otoczeniu postaci ze Starego Testamentu. Witraże są oryginalne. Południowa rozeta przedstawia postać Jezusa Chrystusa, w asyście panien mądrych i głupich oraz postaci świętych i dwunastu apostołów. Została zaprojektowana przez Jeana de Chelles i Pierre'a de Montreuil.

Na przestrzeni wieków niektóre witraże były wielokrotnie uszkodzone. W XIX wieku południowej rozecie przywrócono jej średniowieczny wygląd. Średnica obu dzieł wynosi prawie 13 m.

We wnętrzu świątyni znajdują się relikwie Męki Pańskiej, czyli korona cierniowa oraz gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża. Korona cierniowa, która została sprowadzona do Francji przez króla Ludwika IX Świętego w 1237 roku, obecnie stanowi jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich.

W katedrze znajduje się także relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły. Stanowił on część skarbca koronnego, który w 1669 roku wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz.

Zobacz wnętrze katedry przed pożarem

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił raport specjalny, w którym są informacje, komentarze i analizy związane z pożarem katedry

W grudniu 2018 roku w świątyni odbyła się inauguracja polskiej kaplicy z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, która jest pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze.

Według ekspertów, w wyniku poniedziałkowego pożaru katedry ucierpiało kilka procent zabytków. Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł. Ocalały słynne organy znajdujące się między wieżami. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą.

Zobacz wnętrze katedry po pożarze

Trwają badania stanu konstrukcji, ponieważ istnieją podejrzenia, że piaskowiec z którego jest zbudowana katedra bardzo ucierpiał w wyniku wysokiej temperatury spowodowanej pożarem, a następnie wody użytej do gaszenia ognia. 

Według prokuratury prowadzącej dochodzenie przyczyną tragedii było nieumyślne spowodowanie pożaru w trakcie prac remontowych. 

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej