Świat w powiększeniu. Dr Artur Wróblewski: za zamachami na Sri Lance stoi tak naprawdę Państwo Islamskie
- Za sprawą zamachów na Sri Lance stoi środowisko wywodzące się z Państwa Islamskiego. Atakując pokazało, że jednak żyje, istnieje i ma się dobrze - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
2019-04-22, 20:55
Posłuchaj
W niedzielę doszło do ośmiu zamachów bombowych na Sri Lance. Pierwszych sześć eksplozji nastąpiło w ciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa – oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Jak w poniedziałek podały władze, liczba ofiar wzrosła do 290 zabitych i ok. 500 rannych, choć podkreśliły, że nie jest to bilans ostateczny.
Powiązany Artykuł
Sri Lanka: kolejna eksplozja, wybuch w samochodzie
Rząd Sri Lanki ogłosił, że za niedzielne zamachy terrorystyczne na Sri lance odpowiada lokalna grupa islamskich ekstremistów o nazwie National Thowheeth Jama'ath. Oficjalnie nikt się nie przyznał do ich organizacji.
- Przyjęto, że za zamachami stoi lokalne ugrupowanie islamskie, ale sprawcą wydaje się być Państwo Islamskie. Ono zostało w pewnym sensie wygaszone i chciało pokazać, że jednak żyje. Tak naprawdę było pytanie, że nie czy zaatakuje, tylko kiedy znów to zrobi, by zaznaczyć, że istnieje i ma się dobrze – powiedział dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Gość audycji przypomniał, że w tym roku mija 10 lat od zakończenia długotrwałej wojny domowej na Sri Lance i od tego czasu zamachy były pierwszym aktem terroryzmu w państwie, które się odradzało. – Tam istniał religijny konflikt, ale między Syngalezami, którzy są buddystami, a Tamilami będącymi hinduistami. Muzułmanie stanowią na Sri Lance zaledwie 9 proc. ludności, natomiast chrześcijan jest tam raptem 7,4 proc. Pytanie więc, po co uczynić celem ludność chrześcijańską na wyspie Cejlon, skoro nigdy nie stanowili problemu? Zamachy wyglądają więc na atak na świat zachodni i miały pokazać, że Państwo Islamskie wciąż zaznacza swoją obecność – podkreślił dr Artur Wróblewski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Sri Lanka: do 290 wzrósł bilans ofiar ataków na kościoły i hotele
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której mówiono także o tym, jak mogą wyglądać relacje między USA a Ukrainą po wyborze na prezydenta naszego wschodniego sąsiada Wołodymyra Zełenskiego.
"Świat w powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/bb
-------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 22.04.2019
Godzina emisji: 19.46
REKLAMA