Drugie Forum Pasa i Szlaku. Czy chińska inicjatywa to narzędzie geopolityczne?
37 szefów państw i rządów oraz 5 tys. delegatów ze 150 krajów i organizacji międzynarodowych wzięło udział w Forum Pasa i Szlaku, które odbyło się w Pekinie. Na temat gospodarczej inicjatywy Chin w audycji "Świat w powiększeniu" mówiła Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja.
2019-04-27, 23:55
Posłuchaj
Chińskie władze przekonują, że rewitalizacja Jedwabnego Szlaku stanowi szansę na rozwój i współpracę gospodarczą państw. Na zaproszenie prezydenta Chin XI Jinpinga do Pekinu przyjechali m.in. przywódca Rosji Władimir Putin, premier Pakistanu Imran Khan, szef włoskiego rządu Giuseppe Conte, a także Viktor Orban, premier Węgier. Zabrakło delegacji z Polski.
– Być może jest to konsekwentnie prowadzona polityka naszego rządu wobec Chin, która w ostatnim czasie skłania się ku postawie: poczekamy, zobaczymy. Odpowiada to również wizji Stanów Zjednoczonych, które nie są zbyt przychylne Chinom. Poza prowadzonym przez obydwa państwa sporem handlowym, dochodzi jeszcze istotna sprawa rywalizacji na polu technologicznym. USA starają się rozwijać swoje wpływy w Europie, przy okazji wypychając Chińczyków z sektorów, które są dla nich strategiczne – powiedziała Patrycja Pendrakowska.
Lansowany przez prezydenta Chin XI Jinpinga globalny projekt logistyczny Pasa i Szlaku zakłada finansowanie, modernizację i budowę szlaków transportowych łączących Chiny z innymi krajami. Oficjalnie celem inicjatywy jest rozwój międzynarodowego handlu, ale zdaniem krytyków służy ona m.in. ekspansji chińskich wpływów.
– Niektóre z inwestycji proponowanych przez Chiny nie są zrównoważone. Mówiła o tym szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zwróciła uwagę, że powinny być kierowane do krajów, w których są potrzebne i na takich zasadach, by nie wprowadzały tych państw w pułapkę długu. Swego czasu Chińczycy udzielili sporych kredytów Kongu. Ze względu na spadek cen ropy, jednego z surowców eksportowanych przez Kongijczyków, okazało się, że kredyt ten nie będzie mógł być spłacony. Zagrożone pod tym względem są jeszcze 3-4 kraje afrykańskie – dodała Patrycja Pendrakowska.
REKLAMA
W marcu do inicjatywy Pasa i Szlaku przystąpiły Włochy, które jako pierwszy kraj grupy G7 formalnie poparły ten chiński projekt. Inicjatywa wzbudza krytykę szczególnie ze strony USA, które wysłały na forum w Pekinie delegację niskiego szczebla.
Magazyn "Świat w powiększeniu" prowadził Bogumił Husejnow.
PAP/Polskie Radio 24/db
--------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 27.04.2019
Godzina emisji: 19.46
REKLAMA