Co zawiera nowa doktryna energetyczna Rosji?

2019-05-16, 23:33

Co zawiera nowa doktryna energetyczna Rosji?
Władimir Putin. Foto: Shutterstock

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego na lata 2025-2030. Co zostało w niej zapisane? O tym na antenie Polskiego Radia 24 mówił dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj

16.05.19 Dr Szymon Kardaś: Rosja nie rezygnuje z lobbowania na rzecz zniesienia sankcji.
+
Dodaj do playlisty

W dokumencie podpisanym przez rosyjskiego przywódcę znajduje się stwierdzenie mówiące, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

– Sankcje oraz inne środki ograniczające traktowane są również jako coś, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu, a więc bezpieczeństwu narodowemu Rosji. W Moskwie pogodzono się chyba, że będą one obowiązywać dłużej niż się wydawało, co nie oznacza, że Federacja Rosyjska rezygnuje z prób lobbowania za ich zniesieniem – zwrócił uwagę dr Szymon Kardaś.

Wśród wyzwań zewnętrznych dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji wymieniono m.in. wzrost produkcji gazu skroplonego na świecie i kształtowanie się globalnego rynku gazu skroplonego. Do owych wyzwań zaliczono także takie czynniki zewnętrzne, jak przemieszczenie się centrum światowego wzrostu gospodarczego w region Azji i Pacyfiku czy spowolnienie wzrostu popytu na nośniki energii na świecie.

– Dokument jest o tyle ciekawy, że został opublikowany i można zapoznać się z jego treścią. Wcześniejsza wersja z 2012 roku była niepubliczna, więc nie mamy punktu odniesienia. Elementy doktryny podzielone są na trzy podgrupy. Zagrożenia, czynniki ryzyka oraz wyzwania mają charakter wewnętrzny, zewnętrzny i transgraniczny – wskazał ekspert.

W doktrynie jest też mowa o "dyskryminacji organizacji rosyjskich" na światowych rynkach energetycznych poprzez "zmiany międzynarodowych regulacji normatywnych i prawnych w sferze energetyki", w tym "pod pretekstem dywersyfikacji źródeł importu” energii. 

Wśród kierunków działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rosji doktryna przewiduje rozwijanie infrastruktury kompleksu paliwowo-energetycznego m.in. na Krymie – anektowanym przez Rosję w 2014 roku – oraz w obwodzie kaliningradzkim. Jako jedno z zadań mających na celu technologiczną niezależność rosyjskiej energetyki wskazano rozwój wewnętrznego rynku gazu skroplonego.

– Trendy, które obserwujemy na rynku gazu skroplonego zostały zauważone przez Rosjan. Można powiedzieć, że dokument trafnie diagnozuje sytuację, z jaką mamy do czynienia na rynkach zewnętrznych. Idą za tym również realne działania Rosji. W ostatnich latach można zauważyć spory postęp. Pojawił się duży zakład umożliwiający eksport gazu skroplonego. Rocznie może eksportować 24 mld metrów sześciennych surowca. Szykowany jest już kolejny projekt, który ma być ukończony do 2025 roku. Ponadto powstają też małe terminale LNG - wskazał dr Szymon Kardaś.  

Audycję "7 dni: Wschód" prowadził Piotr Pogorzelski.

PAP/Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

Wróć do strony głównej