X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Micheil Saakaszwili wrócił na Ukrainę. "Wraz z milionami Ukraińców i z nowym prezydentem chcę budować nową Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 18:27
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, któremu nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywrócił ukraińskie obywatelstwo, po wydaleniu z tego kraju w lutym 2018 r. powrócił w środę do Kijowa.
Micheil Saakaszwili
Micheil SaakaszwiliFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Saakszwili, pozbawiony obywatelstwa przez poprzedniego prezydenta Petra Poroszenkę, przyleciał na lotnisko w Boryspolu pod Kijowem samolotem LOT-u z Warszawy. W hali przylotów oczekiwał na niego tłum zwolenników oraz liczne ekipy telewizyjne. "Misza, Misza!" - wykrzykiwali zgromadzeni na lotnisku ludzie. 

Saakszwili, pozbawiony obywatelstwa przez poprzedniego prezydenta Petra Poroszenkę, przyleciał na lotnisko w Boryspolu pod Kijowem samolotem LOT-u z Warszawy. W hali przylotów oczekiwał na niego tłum zwolenników oraz liczne ekipy telewizyjne. „Misza, Misza!” – wykrzykiwali zgromadzeni na lotnisku ludzie.

„Jestem bardzo szczęśliwy i wierzę, że Ukrainie się uda. Ukraina może dokonać skoku, Ukraina jest najlepsza. Jestem o tym przekonany” – oświadczył Saakaszwili, dziękując Zełenskiemu za przywrócenie obywatelstwa.

- Nie przyjechałem, żeby się mścić czy coś rujnować. To nie mój styl. Wróciłem, by budować i robić to, na co nie pozwolono mi w Odessie. Wraz z milionami Ukraińców i z nowym prezydentem chcę uczestniczyć w budowie nowej Ukrainy - powiedział. 

Anulacja dekretu Poroszenki przez Zełeńskiego

Saakaszwili odzyskał ukraiński paszport we wtorek, gdy prezydent Zełenski anulował dekret Poroszenki o pozbawieniu go obywatelstwa. W ubiegłym tygodniu Saakaszwili prosił o przywrócenie mu obywatelstwa w liście, który przekazał Zełenskiemu przez swojego adwokata Rusłana Czornołuckiego.

"Wszyscy prawnicy twierdzą, że pozbawienie mnie ukraińskiego obywatelstwa jest nielegalne, jako że zgodnie z konstytucją Ukrainy nie można pozbawić obywatelstwa obywatela Ukrainy, a według prawa międzynarodowego nie można pozostawiać osoby w ogóle bez obywatelstwa" - wskazał.

Saakaszwili dodał, że niepotrzebne mu są "żadne stanowiska i przywileje". Jeśli Zełenski ma jakieś wątpliwości w kwestii stosowności przywrócenia obywatelstwa, może on wydać polecenie szefowi straży granicznej, by Saakaszwili mógł wjechać na terytorium Ukrainy i samemu zawalczyć o swoje prawa przed sądem - dodano w liście.

Saakaszwili zapowiadał wcześniej, że planuje wrócić na Ukrainę 1 kwietnia, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenta. Tak się jednak nie stało. Rzecznik ukraińskiej straży granicznej Ołeh Słobodian oświadczył wtedy, że nie ma obecnie podstaw, by wpuścić go na terytorium kraju. Zapewnił, że Saakaszwili będzie traktowany na granicy jak wszyscy inni, jednak zwrócił uwagę, że były prezydent Gruzji objęty jest zakazem wjazdu na Ukrainę.

Nowe obywatelstwo

Saakaszwili w 2015 roku otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku Saakaszwili nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski. Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 roku były prezydent Gruzji udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Micheil Saakaszwili odzyskał ukraińskie obywatelstwo

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 21:18
Micheil Saakaszwili odzyskał ukraińskie obywatelstwo. Odpowiedni dekret wydał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Skasował tym samym decyzję swojego poprzednika - Petra Poroszenki, który niemal 2 lata temu pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego paszportu.
rozwiń zwiń