more_horiz
Wiadomości

Włochy: premier rozważa dymisję, nie chce procedury deficytu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 08:25
Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że w dalszym ciągu rozważa możliwość złożenia dymisji, jeśli nie dojdzie do uspokojenia sytuacji w koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Słowa szefa rządu przytacza dziennik "Corriere della Sera" w czwartek. Odniósł się też do stanowiska KE, która chce objąć Włochy procedurą deficytu z powodu wysokiego długu publicznego. 
Premier Włoch Giuseppe Conte podczas wystąpienia w Palazzo Chigi, siedzibie włoskiego rządu
Premier Włoch Giuseppe Conte podczas wystąpienia w Palazzo Chigi, siedzibie włoskiego rząduFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Conte, z którym dziennikarze rozmawiali w czasie jego wizyty w Wietnamie, oświadczył: "Jeśli nie będę mógł pracować, będę musiał wyciągnąć z tego wnioski i przedstawić problem na forum stosownych instytucji".

W poniedziałek premier ostrzegł na konferencji prasowej, że złoży rezygnację, jeśli skonfliktowani liderzy koalicji - Matteo Salvini z Ligi i Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd - nie udzielą jasnej i szybkiej odpowiedzi, czy dalej chcą tworzyć wspólny rząd.

W rozmowie cytowanej na łamach największej włoskiej gazety Conte zapewnił, że jeśli usłyszy wyraźne, pozytywne deklaracje od koalicjantów, będzie jeszcze bardziej zdeterminowany do pracy.

Zapytany o to, co chce powiedzieć obu wicepremierom, odparł: "Jeśli nie będzie faktów, będę nieustępliwy".

"Nie pytajcie mnie, czy będą wybory we wrześniu, w październiku, w listopadzie, czy w grudniu. Ja nie jestem gotów dryfować, obijać się miesiącami. Lecz jeśli doszłoby do kryzysu, będzie on najbardziej przejrzysty w historii" - zauważył szef rządu.

Zastrzegł zarazem, że nie rozmawiał o takim scenariuszu z prezydentem Sergio Mattarellą.

Procedura nadmiernego deficytu

Odnosząc się do stanowiska Komisji Europejskiej, która proponuje objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu z powodu wysokiego długu publicznego, Conte stwierdził: "Nie chcę być pierwszym włoskim premierem dotkniętym w taki sposób".

- Nie chcę, aby mój kraj został poddany tej procedurze - dodał.

Jak zaznaczył, chodzi o przyszłość Włochów i dlatego chce jak najszybciej przystąpić do rozmów z Komisją. Conte wyraził nadzieję na to, że zdoła przekonać unijnych rozmówców. Jeśli tak się nie stanie - ocenił - będzie to znaczyć, że "nie jesteśmy już w rodzinie".

Premier zapewnił, że jeśli będzie to konieczne, pojedzie nawet "dziesięć razy" do Brukseli. Podkreślił, że nie można mówić, że nie uznaje się reguł UE, co było nawiązaniem do wypowiedzi Salviniego na temat możliwości przekroczenia deficytu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP) / agkm


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem