X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Znamy oficjalne stanowisko Watykanu ws. gender. "Sprzeciw wobec ideologii, ale nie wobec studiów"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 20:21
Watykan, przedstawiając oficjalne stanowisko wobec gender, oświadczył, że w sprawie edukacji seksualnej w szkołach należy zagwarantować wolność rodzinom. W wydanym w poniedziałek dokumencie wyrażono sprzeciw wobec ideologii gender, ale nie wobec studiów.
Bazylika św. Piotra w Watykanie
Bazylika św. Piotra w WatykanieFoto: Vladimir Sazonov/ shutterstock

W kwestiach edukacji konieczny jest "odpowiedni i wyważony" język - zaznaczono w dokumencie "Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji", opublikowanym przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej.

Mowa jest w nim o tym, że w "kulturze dialogu" należy uwzględnić także "uzasadnione dążenia szkół katolickich do tego, by utrzymać swoją wizję seksualności ludzkiej zgodnie z wolnością rodzin".

"Państwo demokratyczne nie może sprowadzić oferty edukacyjnej do jednego sposobu myślenia" - podkreślono.

"Wspólne punkty"

W ogłoszonym tekście dokonane zostało rozróżnienie między podejściem ideologicznym a badaniami naukowym nad gender, w których można odnaleźć "wspólne punkty".

Zostało to przedstawione w następujący sposób: "W ramach badań nad gender pojawiły się niektóre możliwe wspólne punkty na rzecz rozwoju wzajemnego zrozumienia". Wśród tych pozytywnych aspektów wymienione zostało przekonanie o "konieczności zwalczania wszelkich przejawów" dyskryminacji, zachowań chuligańskich, przemocy, obelg.

Ponadto watykańska kongregacja zaznaczyła, że różnica płci została naukowo udowodniona i nie może zostać zakwestionowana na drodze "arbitralnego wyboru".

"W sprawie gender musimy znaleźć drogi dialogu, bez popadania w slogany i ekstremizmy - oświadczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi w wywiadzie dla oficjalnego watykańskiego portalu Vatican News. - Ale musimy to zrobić, zaczynając od naszej tożsamości i potrafiąc przetłumaczyć na racjonalne argumenty także światło pochodzące od wiary, bo zamieszanie jest duże i istnieje ryzyko narzucenia jako naukowego jedynego poglądu".

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańska profesor twierdzi, że "gdyby czas miał rasę, byłby biały". Tomasz Terlikowski: kompletny absurd

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 07:19
Brittney Cooper, profesor nadzwyczajna badań nad kobietami i płcią Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey oceniła, że "gdyby czas miał rasę, byłby biały". Twierdzi ona również, że nasz sposób postrzegania czasu wynika z historii myśli europejskiej i zachodniej, której momentem przełomowym była rewolucja przemysłowa. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego publicysta Tomasz Terlikowski.
rozwiń zwiń