X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Stany Zjednoczone zwiększą obecność wojskową w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:17
Stany Zjednoczone zwiększą obecność wojskową w Polsce. Przewiduje to umowa, którą wieczorem polskiego czasu w Białym Domu mają podpisać prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda. Nie wiadomo jeszcze, czy dodatkowi żołnierzy oznaczają stworzenie w Polsce stałej bazy, czy wzorem poprzedników będą w Polsce na zasadach rotacyjnych.
Audio
  • W Waszyngtonie odbywa się trzecie spotkanie prezydentów; Donalda Trump i Andrzeja Duda. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Szkolenie ogniowe żołnierzy pododdziałów 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych
Szkolenie ogniowe żołnierzy pododdziałów 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych Foto: PAP/Lech Muszyński

Według danych amerykańskich dyplomatów, przed rokiem 2015 Stany Zjednoczone miały w Polsce 250 żołnierzy. Od tego czasu liczba Amerykanów w Polsce zwiększyła się 20-krotnie. Powodem stały się działania Rosji na Ukrainie i związane z tym zagrożenie Europy Środkowo-Wschodniej.

wojsko usa free 1200 a.jpg
Więcej wojsk USA w Polsce. Manifestacja poparcia klubów "Gazety Polskiej"

- To niesamowita przemiana. Przed 2015 rokiem mieliśmy tu 250 żołnierzy i 10 lotników, teraz mamy około 4 tysiące osób. Nasza obecność i zaangażowanie w Polsce są stałe. To niesamowite, że udało się tego dokonać w tak krótkim okresie - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem amerykański attache wojskowy w Warszawie pułkownik John Downey.

W 2016 roku NATO postanowiło przysłać do Polski tysiąc żołnierzy wśród których większość stanowili Amerykanie. Dodatkowo, obecny na szczycie w Warszawie ówczesny prezydent Barack Obama zapowiedział wysłanie do Europy 4-tysięcznej, lotnej brygady pancernej.

- Stany Zjednoczone będą państwem wiodącym w Polsce i wyślą tutaj batalion żołnierzy. Co więcej, dodatkowa amerykańska brygada pancerna będzie przemieszczała się po Europie i będzie zawierać dodatkowe 4 tysiące żołnierzy - mówił w 2016 roku w Warszawie Barack Obama.

Ogólna deklaracja o współpracy

Jesienią ubiegłego roku prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Białym Domu ogólną deklarację o współpracy, także w sprawach związanych z obronnością. Konsekwencją tej właśnie deklaracji jest obecna umowa o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce.

Donald Trump i Andrzej Duda mają podpisać ją dzisiaj wieczorem. Polscy żołnierze blisko współpracują z Amerykanami od 2003 roku, gdy to polski kontyngent wyjechał do Iraku, a później do Afganistanu. Żołnierzami, którzy najczęściej służyli na misjach z Polakami są Amerykanie z Gwardii Narodowej stanu Illinois.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więcej wojsk USA w Polsce. Manifestacja poparcia klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 08:35
12 czerwca w Waszyngtonie, gdy zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, przed Białym Domem odbędzie się manifestacja poparcia dla stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Organizatorem akcji są kluby "Gazety Polskiej" oraz środowiska polonijne.
rozwiń zwiń