X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: premiera książki o Witoldzie Pileckim "The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 08:34
W Stanach Zjednoczonych ukazuje się dziś biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego - bojownika polskiego państwa podziemnego, który podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Autorem książki jest amerykański publicysta Jack Fairweather.
Jack Fairweather podpisuje książkę o Witoldzie Pileckim podczas spotkania autorskiego
Jack Fairweather podpisuje książkę o Witoldzie Pileckim podczas spotkania autorskiegoFoto: M. Wałkuski

Przeznaczona dla amerykańskich czytelników biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego nosi tytuł "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). Książka ukazuje się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Od dziś będzie dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes&Noble oraz w ofercie Amazon. 

W opisie książki wydawnictwo Harper Collins podkreśla, że opowiada ona "niezwykłą, historię infiltracji Auschwitz przez bojownika polskiego państwa podziemnego Witolda Pileckiego i jego grożącej śmiercią próby ostrzeżenia państw alianckich o planie Nazistów dokonania zagłady Żydów".

- Po raz pierwszy Witold Pilecki wchodzi do świadomości uniwersalnej świata anglosaskiego - mówi konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który na dzień przed premierą książki zorganizował spotkanie autora z polskimi i amerykańskimi czytelnikami. 

Według konsula opowieść o Witoldzie Pileckim ma szanse dotrzeć do szerokiej opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych co jego zdaniem jest zasługą autora książki – doświadczonego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera. - Jack umie przedstawić Witolda Pileckiego w taki sposób by nie zagubić jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary ale uniwersalizuje te postać tak, by mogła być bohaterem dla wszystkich – podkreśla konsul.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski


W wywiadzie dla Polskiego Radia, Fairweather podkreślił, że jego książka opowiada nie tylko o Witoldzie Pileckim ale również o Polsce w okresie wojny. - Za mało uwagi poświęcano Polsce w czasie wojny i po jej zakończeniu. Chcą pokazać, jak ważną role odegrała Polska w walce z Niemcami – powiedział.

Podobną opinię wyraża dyrektor Instytutu Pileckiego. Dr Wojciech Kozłowski mówi, że książka ma szanse na sukces w Stanach Zjednoczonych ponieważ wydało ją znane amerykańskie wydawnictwo i skierowana jest na tamtejszy rynek. - Wartością dodana książki Jacka Fairweathera jest to, że napisana jest dla niepolskiego czytelnika, człowieka, który niekoniecznie zna naszą kulturę – podkreśla Kozłowski, którego instytut pomagał autorowi zbierać materiały do książki.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: dzień otwarty ambasady RP w Waszyngtonie. 100 lat stosunków dyplomatycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 07:43
Ambasada RP w Waszyngtonie otworzyła w sobotę swoje drzwi dla tysięcy Amerykanów. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Otwartego Unii Europejskiej. Polska placówka przygotowała na tę okazję program poświęcony 100-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń