Szczyt UE ws. stanowisk. Piotr Müller: walczymy o tekę, interesują nas kwestie gospodarcze
- Nie przedstawiliśmy wprost konkretnego nazwiska, na razie walczymy o tekę. Interesują nas kwestie gospodarcze, przemysłowe, związane z rynkiem, bo to są sprawy istotne z punktu widzenia Polski - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o polskiego kandydata na komisarza UE. Z unijnych źródeł wynika, że kandydatką Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na szefową komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim jest była premier Beata Szydło.
2019-07-03, 09:09
- Przywódcy unijnych krajów zdecydowali we wtorek, że stanowisko szefa Komisji Europejskiej powinna obsadzić Niemka Ursula von der Leyen
- Jak przyznał rzecznik rządu Piotr Müller, premier Mateusz Morawiecki poparł niemiecką kandydatkę po uprzedniej rozmowie na temat istotnych decyzji dotyczących KE
- Polska będzie walczyć o tekę unijnego komisarza ds. gospodarczych
Szefowie państw i rządów krajów UE porozumieli się we wtorek co do obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Zgodnie z nim Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada Europejska nominuje Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.
Powiązany Artykuł
Jacek Czaputowicz: wybór szefa KE pokazuje rzeczywistą pozycję Polski
Jak podają źródła związane z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, oficjalną kandydatką tej frakcji na szefową komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim jest była premier Beata Szydło. Potwierdził to na antenie Polskiego Radia 24 poseł do PE z ramienia PiS Ryszard Czarnecki.
- Zadecydowaliśmy, że szefem zostanie Beata Szydło. Jest wręcz stworzona, żeby kierować komisją ds. pracy i spraw społecznych. Ma ewidentną wrażliwość społeczną i będzie mogła ją zaprezentować w UE. Warto, żeby pokazać w Europie, co Polska zrobiła w zakresie polityki prospołecznej - powiedział europoseł.
"Będziemy zabiegać też o równowagę geograficzną"
Pytany w środę w TVP Info, jaka będzie teka polskiego komisarza i czy w trakcie negocjacji na unijnym szczycie pojawił się ten temat, rzecznik rządu podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki nie poparłby kandydatki na szefową KE Ursuli von der Leyen, gdyby nie rozmawiał z nią wcześniej "na temat istotnych decyzji dotyczących Komisji Europejskiej". - Będziemy oczywiście zabiegać o dobrą tekę dla Polski, ale również o równowagę geograficzną w rozkładzie Komisji Europejskiej - powiedział Piotr Müller.
REKLAMA
Zdaniem rzecznika rządu przykład dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska pokazuje, że "niestety nie zawsze jest tak, że to, iż ktoś pochodzi z danego kraju, decyduje o tym, że będzie zabiegał o jego interesy". - Dlatego też parytet geograficzny jest ważny, ale ważniejszy jest parytet programowy. Stąd stawialiśmy tak mocną blokadę przeciwko ideologicznemu kandydatowi, którym był Frans Timmermans - wskazał.
"Walczymy o tekę"
Pytany, czy w rozmowach padały konkretne nazwiska, rzecznik rządu zaprzeczył: - Nie przedstawiliśmy jeszcze wprost konkretnego imienia, nazwiska, walczymy o tekę. To jest ważniejsze - powiedział. Na pytanie, jaki zakres tematyczny interesuje Polskę, odparł, że na pewno są to "tematy gospodarcze, przemysłowe, kwestie związane z rynkiem". - To są takie sprawy, które są istotne z punktu widzenia Polski - powiedział.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Beata Szydło oficjalną kandydatką na stanowisko w PE
Podkreślił przy tym, że Polska bierze pod uwagę, że "układanka europejska jest bardzo dynamiczna". - Więc zależnie od tego, co się działo, będziemy dostosowywać też ten układ geograficzny do poszczególnych tek, ale to jest ten obszar, który nas interesuje - dodał Piotr Müller.
REKLAMA
Obecna polska komisarz Elżbieta Bieńkowska odpowiada za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.
bb
REKLAMA