Kraje UE za przyjęciem państw bałkańskich. Deklarują współpracę
Kraje bałkańskie powinny wejść do Unii Europejskiej - tak uważa większość uczestników zakończonego w Poznaniu Szczytu Bałkanów Zachodnich. Na rozmowy do stolicy Wielkopolski przyjechali politycy ośmiu krajów Unii Europejskiej i sześciu z południa kontynentu.
2019-07-05, 21:20
Posłuchaj
- Politycy państw UE deklarowali, że państwa bałkańskie powinny znaleźć się w Unii Europejskiej
- Za kilka lat na pewno będziemy już członkami Unii Europejskiej - wyraził nadzieję premier Macedonii Północnej
Politycy rozmawiali o wsparciu państw bałkańskich na drodze do Zjednoczonej Europy.
Zarówno politycy jak i eksperci przyznają, że nie ma na razie możliwości przyjmowania w najbliższych miesiącach kolejnych krajów do Unii Europejskiej.
CZYTAJ TAKŻE: PREZYDENT: BEZ BAŁKANÓW EUROPA NIE MOŻE ODDYCHAĆ PEŁNĄ PIERSIĄ >>>
Jednak politycy w Poznaniu deklarowali, że ostatecznie ich zdaniem państwa bałkańskie powinny znaleźć się we Wspólnocie. - Wierzę głęboko w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te 6 krajów będą częścią Unii Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem
Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel mówiła w Poznaniu, że wejście krajów bałkańskich do Unii jest w interesie wszystkich krajów kontynentu.
- Jeśli przyjrzymy się mapie Europy, to państwa Bałkanów Zachodnich są częścią Europy z punktu widzenia strategicznego i graniczą z państwami Unii Europejskiej - dodała niemiecka kanclerz.
"Trzeba pracować nad standardami"
Premier Macedonii Północnej, jednego z krajów deklarujących chęć członkostwa w Unii, Zoran Zaev zapowiedział, że wszystkie państwa będą pracować nad reformami wewnętrznymi.
REKLAMA
- Będziemy nawzajem motywować się do poprawy poziomu życia naszych obywateli. Za kilka lat na pewno będziemy już członkami Unii Europejskiej, ale już teraz musimy pracować nad standardami w naszych krajach - mówił Zoran Zaev w Poznaniu.
Osiem krajów unijnych, których władze przyjechały do Poznania, zadeklarowały kolejne wpłaty do unijnego funduszu inwestycyjnego na Bałkanach. Z tych pieniędzy mają być tworzone projekty pomocowe, głównie przy poprawie sytuacji gospodarczej, szkoleniach administracji państwowej oraz w rozwijaniu połączeń drogowych i infrastrukturalnych.
REKLAMA
Deklaracje współpracy
Kraje Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich chcą rozwijać współpracę. Obszarami wspólnych działań mogą być projekty infrastrukturalne, walka z korupcją i wymiana młodzieży.
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczał, że Polska dzieli się z krajami Bałkanów Zachodnich doświadczeniami w zakresie wzmacniania instytucji państwowych, samorządowych i podatkowych oraz doświadczeniami zwalczania korupcji.
Angela Merkel podkreślała, że kraje południa mają znaczące sukcesy w rozwijaniu połączeń, w inwestycjach infrastrukturalnych i budowaniu mostów. Kanclerz Niemiec zwróciła także uwagę na działania dotyczące młodzieży.
- Mamy również organizację wymiany młodzieży sześciu państwa Bałkanów Zachodnich. A także współpracę akademii nauk tych państw. W tej chwili weszła w życie umowa roamingowa między państwami Bałkanów Zachodnich. Polska prezydencja zadbała też o to, żeby w przyszłości była uznawalność certyfikatów i dyplomów - mówi Angela Merkel.
REKLAMA
Premier Bułgarii Bojko Borisow zaproponował premierowi Macedonii Zoranowi Zaewowi, by podczas prezydencji tych dwóch państw w procesie berlińskim w przyszłym roku kolejnym obszarem współpracy była ekologia i wszystko co może przyczynić się do ochrony przyrody na Bałkanach Zachodnich.
- Jeżeli jest na Bałkanach jest coś takiego z czego jesteśmy bardzo dumni, to wyjątkowa przyroda, piękno krajobrazów i czystość powietrza, wody, w ogóle całej przyrody - mówi premier Bułgarii.
Tematem szczytu w Poznaniu była też integracja Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.
REKLAMA
Proces berliński
Pomoc dla krajów bałkańskich to część rozpoczętego pięć lat temu przez Niemcy procesu berlińskiego. Polega on na wsparciu dla państw południa Europy, które chciałyby w przyszłości wstąpić do Unii Europejskiej. Chodzi o sześć krajów - Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię.
Przewodnictwo w pracach procesu prowadzi obecnie Polska, stąd organizacja szczytu w Poznaniu.
IAR/PAP/agkm
REKLAMA
Powiązany Artykuł
REKLAMA