Czy Christine Lagarde będzie kontynuowała politykę Europejskiego Banku Centralnego?

Była wybierana najlepszą minister finansów w Unii Europejskiej, a w ubiegłym roku zaliczono ją do najbardziej wpływowych kobiet świata. Christine Lagarde pokieruje Europejskim Bankiem Centralnym – Ma niekwestionowany autorytet międzynarodowy w sferze finansów – powiedział dr Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

2019-07-05, 23:35

Czy Christine Lagarde będzie kontynuowała politykę Europejskiego Banku Centralnego?
Christine Lagarde. Foto: shutterstock

Posłuchaj

5.07.19 Dr Sebastian Płóciennik: Christine Lagarde będzie prawdopodobnie zwolenniczką miękkiej polityki monetarnej.
+
Dodaj do playlisty

Christine Lagarde przez ostatnie osiem lat pełniła funkcję dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W opinii ekspertów, swoimi działaniami, wybroniła się z tego, że jako osoba bez wykształcenia ekonomicznego podjęła się tego wymagającego wyzwania. Jak pisze "Financial Times", udowodniła również swoje zdolności komunikacyjne, polityczne i tworzenia sojuszy.

Kontynuacja miękkiej polityki monetarnej

W Europejskim Banku Centralnym zastąpi Włocha Mario Draghiego. Zdaniem dr. Sebastiana Płóciennika nic nie wskazuje na to, by miała zmieniać kierunek funkcjonowania instytucji. Wskazał, że wpływ na takie podejście będzie miała sytuacja ekonomiczna kraju, z którego się wywodzi.

– Jest to kandydatka z Francji, której politycy skłaniają się ku miękkiej polityce monetarnej preferującej niskie stopy procentowe. Za tym stoją konkretne ekonomiczne argumenty. Francuzi są zadłużeni i mają bardzo wysoki dług publiczny, podobnie jak Włosi. W interesie tych krajów jest utrzymywanie niskich stóp procentowych jak najdłużej po to, by można było finansować wydatki publiczne przy stosunkowo niskich kosztach – wyjaśnił ekspert.   

Powiązany Artykuł

8ea28f3d-3f25-4245-800b-8782165a584b.jpg
David Sassoli szefem PE. Zdzisław Krasnodębski: mam nadzieję, że zachowa neutralność

Kobieta z międzynarodowym autorytetem

W 2009 roku "Financial Times" uznał Lagarde za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej, a w ubiegłym roku magazyn "Forbes" umieścił ja na trzecim miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata. Z tych powodów kandydatura Christine Lagarde nie jest dla dr. Sebastiana Płóciennika czymś zaskakującym.

REKLAMA

– Posiada ogromny autorytet międzynarodowy. Zdobyła go kierując MFW w niezwykle trudnych czasach. Przejęła funkcję dyrektora zarządzającego po skandalu obyczajowym związanym z Dominiquem Strauss-Kahnem, który spowodował, że prestiż funduszu bardzo ucierpiał. Ponadto musiała konfrontować się ze światowym kryzysem finansowym. Była również zaangażowana w tworzenie pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji – wymieniał osiągnięcia kandydatki na szefową EBC dr Płóciennik.

Christine Lagarde, jako szefowa MFW, zbudowała także bardzo dobre relacje z krajami Ameryki Południowej oraz Azją. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia z osobą, która ma niekwestionowany autorytet międzynarodowy w sferze finansów.

Ponadto o procesie negocjacyjnym, a także o poszczególnych kandydatach na unijne stanowiska mówiła również Magdalena Skajewska.

"Magazyn europejski" prowadził Bogumił Husejnow.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej