more_horiz
Wiadomości

Prezes IPN: Kazimierz Sabbat skupiał wokół siebie polską emigrację

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:35
W piątek mija 30. rocznica śmierci Kazimierza Sabbata, byłego prezydenta Polski na uchodźstwie - Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów polskiej emigracji - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek, który tego samego dnia w Londynie oddał cześć jego pamięci. 
Kazimierz Sabbat
Kazimierz SabbatFoto: twitter/IPN

- Prezydent Kazimierz Sabbat był jednym z najwybitniejszych reprezentantów polskiej emigracji, której najistotniejszą rolą było utrzymanie ciągłości legalnych władz najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej oraz przechowanie depozytu polskiej niepodległości i narodowych tradycji. Ogromną zasługą Kazimierza Sabbata było skupienie wokół idei niepodległości młodszego pokolenia emigracji, urodzonego już poza ojczyzną, a droga ku temu wiodła przez jego kilkudziesięcioletnie zaangażowanie w harcerstwo, najlepszą szkołę charakteru i służby - powiedział Szarek.

- Był przekonany, że ciężar walki o niepodległość Polski spoczywa na kraju, a zadaniem emigracji jest udzielanie mu wszelkiego wsparcia i informowanie wolnego świata o zniewoleniu Polaków. To czynił przez całe życie - dodał.

Nie tylko prezydent

Prezes IPN przypomniał też, że Sabbat premierem został tuż po krajowych protestach z czerwca 1976 r., a prezydentem - dziesięć lat później.

- Czas ten obejmował powstanie przedsierpniowej opozycji, wybór papieża Polaka oraz narodziny Solidarności i próbę jej zdławienia w stanie wojennym. Aktywnie wspierał wolnościowe aspiracje rodaków w kraju. To on doprowadził na emigracji do współpracy z przedstawicielami młodzieży narodów zniewolonych przez Związek Sowiecki, w tym m.in. z Ukraińcami. Należał do pokolenia, w którym na sztandarach była wypisana, obok tak potrzebnego podczas II wojny światowej bohaterstwa, cierpliwa i konsekwentna służba niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Szarek.

Prezes IPN podczas organizowanych w Londynie przez Instytut uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci Sabbata złoży w piątek wieńce na jego grobie na cmentarzu Gunnersbury. Wieczorem z kolei weźmie udział w mszy w intencji polskiego prezydenta w kościele pw. św. Jana Ewangelisty na Putney.

Kazimierz Sabbat należał do antyjałtańskiej emigracji żołnierskiej, która po 1945 r., a więc po przejściu do cywilnego życia w Wielkiej Brytanii, nie zaprzestała społecznej i politycznej służby Polsce. Był wychowankiem przedwojennego harcerstwa, a następnie jednym z liderów ruchu harcerskiego na obczyźnie. Sabbat odznaczał się zdolnościami przywódczymi, umiejętnością mobilizowania i organizowania ludzi do służby Polsce wyniesionymi z harcerstwa. W życiu politycznym polskiej emigracji niepodległościowej pełnił m.in. funkcje premiera (1976-1986) oraz prezydenta RP na Uchodźstwie.

pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem