Te słowa powstrzymały Rosję. Pamiętne przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi [ZOBACZ WIDEO]

12 sierpnia 2008 roku, w piątym dniu rosyjsko-gruzińskiej wojny, ówczesny prezydent Polski przyleciał do zaatakowanej przez Rosjan Gruzji, aby pokazać Gruzinom, że nie są sami. Tego dnia, na wiecu w Tbilisi, wygłosił przemówienie, które przeszło do historii.

2021-08-12, 08:16

Te słowa powstrzymały Rosję. Pamiętne przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi [ZOBACZ WIDEO]
Lech Kaczyński w Tbilisi. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

12 sierpnia późnym wieczorem prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński przemówił do ponad 200 tysięcy Gruzinów zgromadzonych w Tbilisi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wojna rosyjsko-gruzińska wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia. 12 sierpnia rosyjskie oddziały zajęły miejscowości Karaleti i Gori i posuwały się w kierunku Tbilisi.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ekspert: Gruzinom Polska kojarzy się z Lechem Kaczyńskim. Do dziś wznoszą za niego toasty

Prezydent Lech Kaczyński, który od początku konfliktu zabiegał o zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej i NATO postanowił osobiście polecieć do Gruzji. Zaprosił do swojego samolotu przywódców: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.

12 sierpnia późnym wieczorem prezydent Rzeczypospolitej przemówił do ponad 200 tysięcy Gruzinów zgromadzonych w Tbilisi.

REKLAMA

Ważne przemówienie

Przemawiając przed budynkiem parlamentu, Lech Kaczyński podkreślił, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskim dążeniom imperialnym.

- Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę! - ostrzegał. Zapewnił gruzińskich obywateli, że nie zostali sami w walce z Rosją.

W ocenie gruzińskich polityków i komentatorów, wizyta Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem powstrzymania rosyjskiej agresji. Wdzięczni Gruzini nazwali imieniem polskiego prezydenta ulice i place, a w Tbilisi wznieśli popiersie polskiego przywódcy.

Gruzini wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu

Gruzini są wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu za powstrzymanie w sierpniu 2008 roku rosyjskiej agresji i pomoc humanitarną. Podkreślają to przy każdej okazji. 

REKLAMA

ZOBACZ: Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

- Gruzini nigdy nie zapomną o Lechu Kaczyńskim - mówił w rozmowie z Polskim Radiem ówczesny III sekretarz ambasady RP w Tbilisi, a dziś Instytutu Polskiego w Gruzji, Lech Kończak.

Wdzięczni za powstrzymanie rosyjskiej agresji i późniejszą pomoc humanitarną Gruzini nazwali imieniem Lecha Kaczyńskiego place i ulice, a także wznieśli popiersie polskiego prezydenta.

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej