X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Afganistan: Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Kabulu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 15:25
Zamachowiec-samobójca wysadził się na sali weselnej pełnej gości. Zginęły co najmniej 63 osoby, a 182 zostały ranne.
Zniszczona sala weselna, w której doszło do wybuchu
Zniszczona sala weselna, w której doszło do wybuchuFoto: PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Do wybuchu doszło w sobotę o godz. 22.40 czasu lokalnego. Zamachowiec-samobójca wysadził się w męskiej części sali. - Wszyscy wybiegli na zewnątrz, krzycząc i płacząc. Przez 20 minut sala była pełna dymu. Prawie wszyscy w części męskiej są albo martwi, albo ranni - opisywał zdarzenie świadek.

Wesela w Afganistanie cechują się tym, że mężczyźni na sali są oddzieleni od kobiet i dzieci. W uroczystościach ślubnych mogło uczestniczyć nawet 1200 osób. Przedstawiciele Państwa Islamskiego dodali, że, oprócz zamachowca-samobójcy, pozostali terroryści, w chwili, gdy na salę weselną zdążały siły bezpieczeństwa, "zdetonowali pojazd, w którym były ładunki wybuchowe".

"Nieludzki atak"

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani na Twitterze potępił, jak to określił, "nieludzki atak". "Moim największym priorytetem jest dotarcie do rodzin ofiar tego barbarzyńskiego aktu. W imieniu narodu przesyłam szczere kondolencje rodzinom tych, którzy zostali zamordowani" - pisał.

Dodał, że modli się o szybkie wyzdrowienie rannych. "Rozkazałem odpowiednim władzom pilnie pomóc w leczeniu. Zwołałem nadzwyczajne spotkanie sztabu bezpieczeństwa w celu zapobiegania takim tragediom" - przekonywał na Twitterze prezydent Afganistanu.

Wesele w Kabulu zorganizowali przedstawiciele szyickiej mniejszości Hazarów. Przedstawiciele tak zwanego Państwa Islamskiego, reprezentujący sunnicką, radykalną część islamu, wielokrotnie atakowali mniejszości szyickie w Afganistanie i Pakistanie. W połowie lipca na wschodzie kraju zamachowiec-samobójca podczas szyickiej ceremonii ślubnej zabił co najmniej sześć osób. 10 dni temu w Kabulu talibowie przeprowadzili atak na posterunek policji. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki zginęło 14 osób, a rannych zostało ok. 150.

Zagraniczne media zwracają uwagę, że ostatni, wczorajszy atak nastąpił w czasie, w którym rozmowy, które Amerykanie i talibowie prowadzą w sprawie zmniejszenia obecności wojskowej USA w Afganistanie, są na ostatniej prostej. Amerykanie mają wycofać z Afganistanu część żołnierzy, a talibowie mają zobowiązać się do przestrzegania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa w kraju.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na weselu w Kabulu. Wiele ofiar wśród hazarskiej mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 23:40
W wyniku samobójczego zamachu w hotelu w Kabulu podczas odbywającego się tam wesela rannych zostało co najmniej 20 osób. To prawdopodobnie nie jest ostateczny bilans ofiar tego ataku.
rozwiń zwiń